Connect with us

כלכלת העולם

5 דברים שקרו בשוק המט”ח במהלך החגים

Published

on

עכשיו כשחגי תשרי מאחורינו, אספנו עבורכם את 5 הדברים המרכזיים שקרו בשוק המט”ח בשבועות האחרונים.

1. העלאת ריבית בארה”ב- רגע לפני שיצאנו לחופשת ראש השנה, הבנק המרכזי בארה”ב העלה את הריבית פעם נוספת ב-0.75% לרמה של 3.25%. בתגובה להחלטת הריבית, הדולר התחזק בחדות מול מטבעות העולם ושבר שיא של כ-20 שנה מול סל המטבעות ובמקביל השלים עלייה של כ-16% מול הסל מתחילת השנה:

מקור: בלומברג

בהודעה הנלווית להחלטת הריבית, יו”ר הפד הבהיר כי הבנק המרכזי בארה”ב לא יגיע לשלב של הורדות ריבית לפני שתהיה שליטה מלאה על האינפלציה. במקביל, עדכנו חברי הפד כלפי מעלה את תחזיותיהם לגבי גובה הריבית הצפויה בשנה הקרובה, מה שהוביל לעליית תשואות חדה בשוק האג”ח, למגמה שלילית בשוק המניות ולהתחזקות הדולר מול מרבית מטבעות העולם.

2. הבנק המרכזי ביפן הודיע על התערבות בשוק המט”ח– לראשונה מאז שנת 1998, הבנק המרכזי ביפן הודיע כי בכוונתו להתערב בשוק המט”ח ולמכור דולרים לאור ההיחלשות החדה של הין היפני . נזכיר כי יפן נותרה האחרונה מבין הכלכלות החשובות והמובילות בעולם עם ריבית שלילית וזאת למרות שיעור האינפלציה במדינה, אשר חצה את יעד יציבות המחירים של הבנק המרכזי ועומד על 3.0%.

הין היפני הגיע לשפל של 32 שנים מול הדולר:

מקור: בלומברג

3. העלאת ריבית בישראל- בנק ישראל העלה את ריבית הבסיס, כמצופה, ב-0.75% לרמה של 2.75%. במסיבת העיתונאים לאחר ההכרזה הסביר הנגיד כי על אף האינפלציה השלילית באוגוסט ישנן ציפיות להמשך אינפלציה חיובית. עוד הסביר הנגיד כי הוא מעדיף לבצע “FRONT LOADING”- העלאת ריבית אגרסיבית עכשיו ומתונה בהמשך. ההערכות הן כי עוד שנה רמת הריבית בישראל תעמוד על 3.5%.   

בתגובה להחלטת הריבית, השקל התחזק בחדות מול הדולר:

מקור: בלומברג

4. הפאונד נחלש בחדות והגיע לשפל של כל הזמנים מול הדולר- הבנק המרכזי של בריטניה הכריז על סיום תכנית רכישות אג”ח ארוכות ב-14.10 והודיע כי ירכוש אג”ח ממשלתיות בכל כמות שתידרש עד לתאריך הנ”ל. עם הכרזתו של הבנק המרכזי פוחת המטבע המקומי באופן חד ורשם שפל של כל הזמנים מול הדולר:

מקור: בלומברג

5. פרסום נתוני אינפלציה בארה”ב ובישראל- ביום רביעי האחרון פורסמו נתוני האינפלציה בארה”ב לחודש ספטמבר. בקצב שנתי, מדד המחירים לצרכן בארה”ב עלה ב-8.2% וזאת בניגוד לתחזיות המוקדמות שציפו כי שיעור האינפלציה יעמוד על 8.1% (נתון קודם- 8.3%). בקצב חודשי, המדד עלה ב-0.4% (צפי- 0.2%, נתון קודם- 0.1%). אומנם הפער בין התחזיות המוקדמות לבין הנתונים בפועל היה קטן , אך נראה כי המשקיעים כבר הפנימו כי האור בקצה המנהרה בכל הנוגע לירידה בשיעורי האינפלציה עוד רחוק. בהמשך לפרסום נתוני האינפלציה המאכזבים, מדדי המניות המרכזיים בארה”ב רשמו ירידות שערים , תשואות האג”ח זינקו והדולר התחזק מול מרבית מטבעות העולם.

במקביל, ביום שישי האחרון פורסם בישראל מדד המחירים לצרכן של חודש ספטמבר אשר נותר על שיעור של 4.6% בקצב שנתי, בהתאם לצפי המוקדם. עם זאת, בהסתכלות חודשית, המדד הפתיע כלפי מטה כאשר עלה ב-0.1%. בהסתכלות על סעיפי המדד, סעיף הדיור המשיך להאיץ כאשר עלה ב-0.6% וזאת על רקע עליה של 0.6% בסעיף שירותי דיור בבעלות, וזינוק של 0.7% בסעיף שכר דירה. סעיפים בולטים נוספים היו סעיף ריהוט וציוד לבית זינק אשר זינק ב-0.6%, סעיף פירות וירקות שעלה ב-2.2%, מחירי הלבשה והנעלה שעלו ב-0.3% וסעיף הבריאות אשר זינק ב-1.0% על רקע עליה במחירי הביטוחים. מנגד, מחירי המזון ירדו בספטמבר ב-0.4% וזאת על רקע ההוזלות המסורתיות לפני חגי תשרי.

בניגוד לשאר הסביבה הגלובלית, קצב האינפלציה בישראל עודנו נמוך אך עדיין רחוק מיעד יציבות המחירים של בנק ישראל. במבט קדימה, על פי התחזיות, מדד המחירים לצרכן של חודש אוקטובר צפוי להאיץ לכיוון של 4.9% כך שסביר שנראה בהחלטת הריבית הקרובה של בנק ישראל (21.11) העלאת ריבית נוספת של 75 נ”ב.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשם לניזולטר

Uncategorized

מהם היתרונות בעולם של ריביות גבוהות?

Published

on

שיעורי האינפלציה הגבוהים ברחבי העולם לא הותירו ברירה לבנקים המרכזיים בסביבה הגלובלית אלא לנקוט בפעולות מוניטאריות אגרסיביות ולהעלות את הריבית בקצבים מהירים. פעולות אלו הובילו בסופו של יום לסיום עידן “הכסף הזול” בו הריביות ברחבי העולם עמדו על רמה אפסית במשך שנים. התגובה לצעדים המוניטאריים האגרסיביים בהובלת הבנק המרכזי בארה”ב לא איחרה לבוא, כאשר מדד הנאסד”ק ירד מתחילת השנה בכ-30%, הדולר התחזק מול סל המטבעות בכ-11% בהשוואה לאותה תקופה, והתשואה על אג”ח 10 שנים של ממשלת ארה”ב שברה שיא של 11 שנה.

במבט חטוף, כשמסתכלים על הנתונים השוטפים, נראה כי מתווה העלאות הריבית של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם עושה עוול לשווקים. הרי בסופו של יום, העלאות ריבית נועדו “לפגוע” במשק ולמעשה לדכא את הביקוש המצרפי של הצרכנים על ידי התייקרות הצריכה השוטפת. עם זאת, חשוב לזכור שבעולם של ריביות גבוהות יש גם לא מעט יתרונות כמו ירידה במחירי הנדל”ן וגידול בהיקפי החיסכון של משקי הבית שבסופו של דבר מיטיב את מצבם הכלכלי.

במקביל, כשהריבית במשק גבוהה, היא מייצרת אלטרנטיבות השקעה. הרי בעולם של ריביות נמוכות, המשקיעים יעדיפו להיחשף לאפיקי השקעה בעלי סיכון גבוה כדי להשיג תשואה, כמו בשוק המניות, כתחליף לריבית שמציע הבנק. אך במצב שבו הריביות גבוהות וניתן להרוויח על נכס סולידי כמו פיקדון- 4.0% על שנה אחת ללא סיכון, המשקיעים יעדיפו להימנע מהימורים על נכסים הכרוכים בסיכון ויסיטו את ההשקעות לנכסים סולידיים בטווחי זמן קצרים יותר.

הכירו את הפיקדונות של okoora

העלאות הריבית בישראל, בארה”ב ובאירופה הביאו עמן בשורה חיובית לחברות ועסקים שעובדים עם מט”ח. אותם עסקים שמנהלים קשרי סחר עם ספקים מחו”ל, מחזיקים בחשבונם יתרות מט”ח נזילות על מנת לבצע תשלומים עתידיים לצד המרות ויכולים ליהנות מתשואות אטרקטיביות בעזרת פיקדונות okoora- פיקדונות ייחודים לטווח הקצר. פיקדונות אלו נועדו לעסקים בעלי יתרות מט”ח שעתידים לבצע פעולות המרה בטווח הקצר ומחפשים תשואה אטרקטיבית במינימום סיכון.

כך למשל, יבואן ישראלי שרוכש בכל חודש דולרים על מנת לבצע תשלום לספקים, מחזיק בארנקו יתרה של 500 אלף שקלים. היבואן עתיד לשלוח בעוד כשלושה חודשים מספר תשלומים לספקים מחו”ל עבור הסחורה שעתיד לקבל ולכן עליו להמיר את היתרה שקיימת בארנקו לדולרים. בזמן שהכסף שוכב בחשבון, היבואן יכול לסגור את היתרה השקלית בפיקדון okoora לשלושה חודשים ולקבל תשואה של כ-5.7% הגבוהה ממה שהיה מקבל בבנק. עם סיום תקופת הפיקדון, במידה ושער הדולר/ שקל יעלה, היבואן יקבל את הקרן והריבית בשקלים לחשבונו וירוויח את הריבית. במידה ושער הדולר/שקל ירד – היבואן יקבל את הקרן והריבית בדולרים לחשבונו אך במקרה הזה כספי הפיקדון יומרו לדולרים, כפי שתכנן לבצע בסוף התקופה.

דוגמא נוספת היא יצואן ישראלי המקבל מספקים תשלומים בדולרים על בסיס חודשי. היצואן עתיד להמיר את הדולרים לשקלים בעוד כחודש על מנת לשלם משכורות לעובדים. בזמן שהכסף קיים בארנק, באפשרות היצואן להפקיד את היתרה הדולרית שקיימת ברשותו בפיקדון של okoora לתקופה של חודש ולקבל תשואה של כ-5.7% ובכך לשדרג את התשואה שהוא היה מקבל בבנק. עם סיום תקופת הפיקדון, במידה ושער הדולר/שקל ירד – היצואן יקבל את הקרן והריבית לחשבונו וירוויח את הריבית. במידה ושער הדולר/שקל עלה גם אז היצואן יקבל את הקרן והריבית לחשבונו אך במקרה הזה עבור היצואן תתבצע המרה אוטומטית לשקלים כפי שתכנן לבצע בסוף התקופה.

בשורה התחתונה, אין ספק שישנם לא מעט יתרונות בעולם של ריביות גבוהות, במיוחד לעסקים בעלי יתרות  מזומן שיכולים להרוויח תשואה אטרקטיבית בנכס חסר סיכון. הפיקדונות של okoora מהווים פתרון ייחודי שמתאים לחברות עם צרכי המרה שוטפים, לשדרג את התשואה שקיימת בבנק במינימום סיכון.

לשיחה עם מומחה בנושא פיקדונות

Continue Reading

כלכלת העולם

5 הסיבות המרכזיות להתחזקות השקל

Published

on

בחודש האחרון אנחנו עדים לשינוי מגמה בכיוון השקל אשר התחזק בחדות מול סל המטבעות ובפרט מול הדולר ומול האירו:

מתחילת חודש יולי השקל זינק מול סל המטבעות בכ-9%:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-14.08.2022

במאמר זה, אספנו את 5 הגורמים המרכזיים שגרמו לשקל הישראלי להתחזק:

1.עליות בשוקי המניות הגלובליים-  לאור החשיפה הגבוהה של הגופים המוסדיים בישראל לשוק המניות בחו”ל, בתקופות של עליות בשוקי המניות הגלובליים, המוסדיים נוטים למכור דולרים על מנת לצמצם את חשיפתם למט”ח כדי לעמוד במדיניות החשיפה שהוגדרה מראש. במצב כזה, מכירה מאסיבית של דולרים על ידי המוסדיים דוחפת את שער הדולר-שקל כלפי מטה ומייצרת מתאם גבוה בין שוקי המניות הגלובאליים לבין שער הדולר-שקל.

אחת הסיבות המרכזיות לעליות בשווקים בשבוע האחרון הייתה פרסום נתוני האינפלציה בארה”ב שהצביעו על עלייה נמוכה מהצפי במדד המחירים לצרכן האמריקאי. נתונים אלו נתנו זריקת עידוד לשווקים מתוך ההערכה כי קצב העלאות הריבית של הפד צפוי להתמתן ככל שקצב עליות המחירים בארה”ב ירד, מה שגרם לדולר להיחלש בחדות הן מול סל המטבעות והן מול השקל.

2.צמצום פערי הריביות הריאליות בין ארה”ב לישראל- מתווה העלאות הריבית האגרסיבי של הפד גרם להתחזקות משמעותית של הדולר. ההסבר לכך הוא שמדינה שבה ריבית גבוהה יותר, כך המטבע שלה אמור להתחזק בהתאם וזאת לאור האטרקטיביות של הריבית הגבוהה. בדומה לארה”ב, גם בנק ישראל החל לנקוט בצעדים של ריסון מוניטארי כאשר בחודש שעבר העלה את רמת הריבית ב-0.5% לרמה של 1.25%, מה שצמצם את פערי הריביות הנומינליות בין ארה”ב לישראל. במקביל, כשמסתכלים על פערי הריביות הריאליות (ריבית נומינאלית בניכוי אינפלציה) בין ישראל לארה”ב אפשר לראות כי אלו הצטמצמו משמעותית וזאת לאור שיעור האינפלציה בארה”ב שעומד על 8.5% לעומת שיעור האינפלציה בישראל שעומד על 4.4% בלבד, מה שמגדיל את האטרקטיביות של המטבע המקומי בעיני משקיעים זרים ומחזק את המטבע הישראלי.

3.מלחמה באוקראינה- המלחמה בין רוסיה לאוקראינה גרמה למשבר אנרגיה באירופה ולהיחלשות הפעילות הכלכלית ביבשת. כתוצאה מכך, המטבע האירופאי נחלש בחדות מול מטבעות העולם ומול השקל בפרט כאשר נכון לכתיבת שורות אלו, שער האירו שקל הגיע לשפל היסטורי ונסחר ברמה של 3.30. לצד זאת, פערי הריביות בין ישראל ואירופה נפתחו באופן משמעותי לאור הריבית בגוש האירו שעדיין עומדת על רמה אפסית, מה שמעלה את האטרקטיביות ברכישת המטבע הישראלי.

4.יציבות פיננסית- הגורמים הבסיסיים בישראל ממשיכים לאותת על יציבות וסביבה כלכלית איתנה וזאת לאור הצמיחה החזקה, שוק העבודה ההדוק והיציבות הפיסקלית. במקביל, בזמן שבסביבה הגלובלית הבנקים המרכזיים מנסים להשתלט על שיעורי האינפלציה חסרי התקדים, בישראל רמות האינפלציה נמוכות יותר כך שהסיכוי שישראל תיכנס למיתון לאור מתווה העלאות הריבית של בנק ישראל נמוך יותר מאשר מדינות כמו אירופה וארה”ב שם הנתונים הכלכליים מתחילים לאותת על האטה כלכלית משמעותית. במקביל, העודף התקציבי בישראל הוא בין הטובים בהשוואה בינלאומית ותומך בצמצום הנפקות האוצר, בדירוג האשראי של ישראל ובחוזקו של השקל.

5.מאזן שוטף חיובי בישראל- החשבון השוטף של מאזן התשלומים מסכם את הכניסה והיציאה של מט”ח אל תוך ומחוץ למשק, הנובעות מיצוא ויבוא של סחורות, שירותים, הון, השקעות ישירות, השקעות פיננסיות ועוד. ככל שהמאזן הזוטר של ישראל חיובי – כך יש כניסה מוגברת של מט”ח לישראל – דבר המחזק את השקל. כלכלת ישראל ממשיכה להנות ממאזן שוטף חיובי, על אף ההאטה הכלכלית העולמית. מצב זה נתמך ע”י פעילות כלכלית חזקה, המשך השקעות זרות בישראל (במיוחד בהיי-טק), וירידה בצרכי היבוא של המשק (במיוחד ירידה בייבוא אנרגיה בשל תגליות הגז). 

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

אסטרטגיות גידור

ניהול פעילות מט”ח בעולם של מלחמת מטבעות

Published

on

בשבוע החולף שוק המט”ח עמד בפני מאורע היסטורי כאשר האירו ירד לשווי נמוך מהדולר לראשונה מאז שנת 2002 ונסחר סביב 0.999 דולרים. ההתרסקות של האירו מול הדולר נובעת משתי סיבות מרכזיות: האחת היא הריסון המוניטארי המשמעותי בו הבנק המרכזי בארה”ב נוקט – שמגדיל את האטרקטיביות של המטבע האמריקאי ומרחיב את פערי הריביות בין ארה”ב לאירופה. הסיבה המשמעותית השנייה היא משבר האנרגיה עמו מתמודדת אירופה כתוצאה מהמלחמה בין אוקראינה לרוסיה המייצר חששות ממיתון ביבשת.

האירו ירד לשווי נמוך מהדולר לראשונה מאז שנת 2002 ונסחר סביב 0.999 דולרים במהלך השבוע החולף:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-17.07.2022

נשאלת השאלה מדוע הבנק המרכזי באירופה (ECB) אינו לוחץ על הגז ומתחיל בתהליך העלאות ריבית מהיר על מנת למתן את קצב עליית המחירים ולחזק את המטבע? התשובה לכך היא החשש כי העלאות ריבית אגרסיביות מדי יקפיצו את תשואות האג”ח במדינות הפריפריה באירופה, יגרמו למשבר חובות בדומה לשנת 2011 ויעמיקו עוד יותר את המשבר הכלכלי ממנו סובלות המדינות ביבשת.

עם זאת, חשוב להדגיש כי אם ה-ECB לא יפעל במהרה על מנת לבלום את ירידת האירו, אנחנו צפויים לראות את היחלשות המטבע האירופאי מעמיקה עוד יותר: רק ביום רביעי האחרון נתוני האינפלציה בארה”ב זינקו ל-9.1% בחודש יוני, הרבה מעבר לתחזיות המוקדמות – מה שהעלה את הסבירות כי הפד עלול להעלות את הריבית בכ-1.0% בהחלטת הריבית הקרובה ולהעמיק עוד יותר את פערי הריביות בין אירופה וארה”ב.

חשוב לציין כי אירופה איננה היחידה שנפגעת מההתחזקות של הדולר: בעולם שבו לא מעט מדינות מתמודדות עם שיעורי אינפלציה שוברי שיאים, פיחות המטבע המקומי מול הדולר מגביר את הלחצים האינפלציוניים על ידי התייקרות המוצרים המיובאים ודוחף את הבנקים המרכזיים לעלות את הריבית על מנת לחזק את המטבע, מה שמייצר “תיסוף תחרותי” בסביבה הגלובלית, או במילים אחרות- מלחמת מטבעות חדשה.

התיסוף התחרותי מייצר מצב עולם חדש בו עסקים החשופים לתזוזות המט”ח נהנים הן מהזדמנויות לאור השינויים בשערי החליפין לצד לא מעט סיכונים שנוצרים מהתנודתיות הגבוהה בשוק המט”ח. כך למשל, יצואנים אירופאים המייצאים סחורה לחו”ל ומקבלים תקבולים בדולר, יכולים ליהנות מפיחות המטבע האירופאי לעומת יצואנים ישראלים שמוכרים סחורה באירופה ונפגעים מהיחלשות האירו מול השקל.

על מנת לאתר הזדמנויות ולהימנע מסיכונים בניהול פעילות המטבע, ניתן להיעזר במודל הגנות דינאמי שנתי המתבסס על שער התקציב של החברה, הנקבע בתחילת שנה קלנדרית, עבור 12 החודשים הבאים. למודל גידור דינאמי ישנם יתרונות רבים שהמרכזי מבניהם הוא היכולת שלו לבנות מתווה אסטרטגי לניהול פעילות המטבע של החברה ולייצר מדיניות גידור דינאמית לפני תזוזות השוק, שמותאמת באופן אישי לתזרים המזומנים השנתי.

המודל נתמך במספר רב של פרמטרים כמו שע”ח, אופק מימוש תזרים המזומנים הצפוי, סכומים ועוד סדרת פרמטרים עסקיים וכלליים ומספק מענה ברור וחד לשאלות שעולות בקרב עסקים החשופים למט”ח, כגון “מהו אחוז החשיפה שעלינו לגדר בכל רבעון?”, “באילו כלים פיננסיים עלינו לבחור?” “מתי לבצע עסקאות?” ו”כיצד לבטא את שער התקציב בתכנון מערך ההגנות אם בכלל?”.

בעזרת המודל ניתן לצמצם את הסיכון של “רדיפה אחר השוק”, לקבל המלצות ואיתותים לעיבוי מערך הגידור שנקבעים מראש לגבי טווח שע”ח שישרור בשוק באותה עת ובמקביל להיערך מראש לשיעורי הגידור המומלצים לשנה הנוכחית.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

הפופולריות

כל המידע המוצג בדף זה, בין אם בצורת מאמרים, קטעי וידאו, פרסומים, טוקבקים או מדיה דיגיטלית/אלקטרונית אחרת, לרבות קישורים לאתרים חיצוניים, הינו מידע כללי בלבד. המידע המפורסם בדף זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. הכותבים ו/או מי מטעם ו/או כל גוף הקשור, במישרין או בעקיפין, לכותבים אינו מתחייב כי המידע הינו מדויק, אמין ושלם או שהדעות או הניתוחים הכלולים בו מייצגים את דעתם של הכותבים. כל העושה שימוש במידע הנ"ל עושה זאת על דעתו ועל אחריותו הבלעדית. הכותבים ו/או כל גוף אחר הקשור לכותבים, במישירין או בעקיפין, לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהיסמכות או שימוש במידע, בדעות או בניתוחים האמורים.

שלח
הירשם לניוזלטר שלנו
הירשם לניזולטר
אני מסכים להצטרף לרשימה
שלח