Connect with us

תשלומים

תשלום בשער מוזל, האמנם?

Published

on

ניהול פעילות מטבע הוא לא דבר של מה בכך ומביא עימו לא מעט התלבטויות.  מחד, רצון להשיג שער עסקה טוב ככל שניתן. מאידך, אלמנט סיכון ,עלות והעדר ידע שטמונים בעסקאות שונות ולא מוכרות.

אחת מהשאלות השכיחות ביותר היא “כיצד ניתן להשיג שער טוב יותר ולשפר את תנאי העסקה”?
נכון, פעולת תשלום\המרה מיידית כובלת אותנו במידה מסוימת לתנאי השוק הנוכחיים. יחד עם זאת, מה אם יכלנו לקבע שער עסקה אשר בתנאי השוק הנוכחיים (ואף העתידיים) יהיה טוב יותר משער שאפשר להשיג כרגע וללא עלות ?

המוצר שלהלן, עונה על הסוגייה.

המוצר מספק אפשרות לקבע שער תשלום עתידי טוב יותר משער השוק הנוכחי ומבטיח כי במצב של עליית שער התשלום יהיה בהכרח טוב ונמוך יותר משער יציג של מועד התשלום.

*ניתן להתאים את המוצר לכל צמד ולכל כיוון חשיפה (רכישה \מכירה)

גלו פתרונות תשלום נוספים

לשיחה עם מומחה

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשם לניזולטר

גידור סחורות

תזמון עושה את כל ההבדל- כלים ומחשבות על תזמון פעילות המט”ח

Published

on

כל עסק שעובד עם מט”ח מכיר את הדינמיות וחוסר הוודאות שקיימת בשוק המטבעות. הסיבה לכך היא ששערי החליפין מושפעים מאינספור גורמים וכמעט בלתי אפשרי לנבא את כיוונם. בהמשך לכך, לא פעם עסקים רבים נאלצו להתמודד מול לא מעט התלבטויות- מתי הזמן הכי נכון למכור או לקנות מט”ח? והאם כדאי לחכות עד שהשער יעלה או ירד?

דוגמא לכך ראינו ממש לפני מספר חודשים אז האירו נחלש בחדות ונסחר ב-0.999 מול הדולר. באותה תקופה, עלו לא מעט שאלות בנוגע לכיוון האירו- האם האירו ימשיך להיחלש לאור המלחמה באוקראינה והמצב הכלכלי באירופה? או שמא הוא יתחזק לאור הצהרותיו של ה-ECB כי בכוונתו להעלות את הריבית באירופה?

ומה קרה מאז?- האירו הספיק להגיע לשפל נוסף כאשר נסחר סביב 0.997 דולרים ולעלות בחזרה לרמה של 1.015.

השינויים התכופים בשערי החליפין יוצרים לא אחת הזדמנויות לפעולה אך מייצרים במקביל סיכונים שעלולים לייצר הפסדים כבדים. בהמשך לכך, שימוש בכלי ניהול מתאימים, יכול להקל על העסק, לספק מנגנוני בקרה, מידע ומעקב אשר בעזרתם ניתן “לתפוס” שערים נוחים, להגדיל רווחים ולהפחית השפעות מזיקות. בדרך הזאת כל עסק יכול לשפר את יעילות זרימת העבודה ולחסוך במשאבים.

להלן מספר כלים שיכולים לסייע לכל עסק שעובד עם מט”ח:

 1. Limit Board– לוח התראות- לעקוב אחר שערי חליפין בכל שעות היום והלילה זה כמעט בלתי אפשרי, במיוחד לאור העובדה שישנם גורמים רבים שמזיזים את שוק המטבעות. אחד הכלים היעילים ביותר שנועד לסייע לעסקים הוא “לוח התראות” בו ניתן להגדיר את השער הרצוי כך שברגע שהשוק נסחר בשער שרלוונטי עבורך, תקבל התראה ותוכל לבצע את הפעולה הנדרשת כמו המרות, גידורים או שליחה וקבלת תשלומים למוטבים בשער שמתאים לך.
 • Lock rate & pay later– נעל שער ושלם אח”כ- ישנם לא מעט מקרים בהם שערי החליפין מגיעים לרמה הרצויה אך העסקה שהעסק צריך לבצע עתידה להתבצע במועד אחר. במקרה כזה, ניתן להיעזר בכלי “נעל שער ושלם אח”כ” כאשר ניתן לנעול את השער הרצוי בעזרת כלי גידור כמו חוזה עתידי או אופציה, ולבצע את התשלום במועד עתידי. בדרך הזאת, כל עסק יכול לבצע עסקאות מט”ח בשערים שנוחים לו ולהימנע מ”פספוס שער” ומהפסדים.
 • Compare Hedgeמנוע חכם שמסייע לך לבחור את עסקת ההגנה המתאימה עבורך- אף חברה אינה צריכה להיות נתונה לחסדו של שער חליפין משתנה. רכישת ביטוח לעסקאות מט”ח מהווה גלגל הצלה בכל רגע נתון בדיוק כמו ביטוח רכב או ביטוח דירה. בעזרת ביטוח עסקאות המט”ח ניתן להפחית או לחסל לחלוטין את הסיכון שנוצר ולמזער כל אי ודאות של תזרים מזומנים עתידי.כיום ניתן לבצע ביטוח שער על ידי שוק הנגזרים שמציע מגוון רחב של אסטרטגיות הגנה שניתן להתאים באופן אישי לכל עסק בעזרת מנוע חכם שמסייע לעסקים לבחור את עסקאות ההגנה המתאימות עבורם בהתאם לצרכי העסק.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

הגנות מטבע

משבר אוקראינה, השלכות והשפעות אפשריות

Published

on

By

ביום חמישי (24 פברואר) החלה רוסיה בפלישה צבאית רחבת היקף לאוקראינה. כך התחיל האירוע הצבאי המשמעותי ביותר ביבשת אירופה מאז סוף מלחמת העולם השנייה.

נכון לעכשיו, אמנם תנודתיות השוק עלתה (ביום חמישי ושישי בחו”ל, ביום חמישי וראשון בישראל) – אך בסיכומו של דבר שווקי ההון והמטבע מצויים עדיין קרוב למצבם בתחילת המשבר.

אבל, להערכתנו, המצב רחוק מאד מלהיות יציב – לא בטווח הקצר (ימים קרובים) ולא בטווח הבינוני (שבועות-חודשים קרובים). בהקשר הזה, עלולים להיות מספר תרחישי שוק שלטעמנו מחייבות התייחסות:

 1. להערכתנו, המלחמה תהיה ממושכת – על אף היתרון הצבאי הברור של רוסיה, היא לא הצליחה להכריע את אוקראינה במכת הפתיחה. גם כעת, כאשר הכוחות הרוסים ממשיכים להתקדם באוקראינה, עדיין לא נפלה לידיהם אף אחת מהערים הראשיות במדינה – וקצב ההתקדמות שלהם הוא של כ-40 ק”מ ביום בגזרת המאמץ העיקרי שלהם (המאמץ לכבוש את הבירה האוקראינית – קייב). השטח הגאוגרפי של אוקראינה הוא עצום (מעל 600 אלף קמ”ר), והיא מרובת אוכלוסייה (מעל 43 מיליון תושבים). גם אם רוסיה תכריע בסופו של דבר את אוקראינה – מאמץ צבאי לכבוש ולהשתלט על שטחה ייקח שבועות. גם לאחר מכן, יתכן שהאזור יסבול מחוסר יציבות צבאית לתקופה מאד ממושכת (חודשים ואף שנים).
 2. תהיה אסקלציה של הסנקציות הכלכליות של המערב – מדינות נאט”ו, ובראשן ארה”ב, הצהירו שלא יתערבו באופן צבאי ישיר בנעשה באוקראינה. כתחליף לכך, ההתערבות העיקרית שלהן תהיה באמצעות הטלת סנקציות כלכליות. כרגע, הסנקציות מכוונות בעיקר כנגד תאגידים רוסים (בעיקר כנגד הסקטור הפיננסי) עם ניתוק חלקי של המערכת הבנקאית הרוסית ממערכות הסליקה העולמיות. על אף הקושי המסוים שדבר זה גורם למסחר הבינלאומי של רוסיה – הרי במסחר זה ממשיך להתנהל. ולראיה, רוסיה בימים אלה ממשיכה למכור נפט לארה”ב, וגז טבעי לגרמניה ללא הפרעה. עם זאת, אם המלחמה תדרדר (לדוגמה ע”י פגיעה מאסיבית באזרחים אוקראינים), אזי יגבר הלחץ על המערב להרחיב את הסנקציות הכלכליות. חוסר היכולת של רוסיה להכריע את המלחמה במהירות מגדיל את הסבירות לכך שהסנקציות הכלכליות יורחבו.
 3. תרחיש שבו תנותק רוסיה לגמרי ממערכת ה-swift הוא אפשרי, אך זהו צעד דרמטי שכרגע נדחה ע”י המערב – האיום של ניתוק כולל של רוסיה ממערכת ה-swift (שבוצע לפרק זמן קצוב במהלך פלשית רוסיה לקרים ב-2014) יפסיק באופן אפקטיבי את כל סחר החוץ של רוסיה במכה אחת. בתרחיש כזה, כפי שהיה ב-2014, לא תהיה דרך אפקטיבית להעביר כסף אל או מרוסיה. אף מערכת סליקה אלטרנטיבית לא תהיה מסוגלת להתמודד מול הצרכים של היקפי המסחר הבינלאומי של רוסיה – כך שצעד זה הוא דרמטי. אם זה יקרה – יקרו מספר דברים באופן מידי:
 1. היצוא הרוסי, שרובו מבוסס על אנרגיה (נפט וגז) וחומרי גלם (בעיקר מתכות וחיטה), יופסק כמעט כליל
 2. מחיר האנרגיה בעולם יזנק האופן משמעותי – רוסיה מייצרת מעל 5 מיליון חביות נפט ליום, ואחראית על מרבית יצוא הגז למדינות מפתח באירופה (כדוגמת גרמניה ואיטליה). גם אם ארה”ב תגביר את יצוא הנפט שלה, ואופ”ק תתרום את כל יתרת יכולות הייצור שלה, העולם לא יצליח להשלים את “החסר” של העדר היצוא הרוסי. צריך לצפות למחיר נפט של מעל $120 לחבית. כך גם לגבי הגז. למערב אירופה אין תשתית לקלוט מספיק LNG כדי לכסות את החוסר בגז טבעי (במיוחד בחודשי החורף). מחירי האנרגיה בעלי השפעה על שאר הסחורות ועל תשומות הייצור ברחבי העולם.
 3. יהיה זינוק באינפלציה – עקב עליית מחירי הסחורות. יתכן שהמצב ידרוש גם התערבות מוניטרית מצד בנקים מרכזיים ברחבי העולם. קיימת אפשרות שעקומי הריבית יעלו – דבר שייקר את האשראי לטווח הבינוני והארוך.
 4. תהיה נפילה בשווקי ההון – כתוצאה מסגירת השוק הרוסי, העליה מחירי הסחורות והאינפלציה ויתכן שכתוצאה מעליית עקומי הריבית. גם ללא המשבר הנוכחי, השווקים נכנסו לתיקון עקב העליה הצפוי של הריבית בארה”ב (ובמדינות נוספות). המצב רק יחמיר.
 5. תהיה תנודתיות גבוהה מאד בשווקי המטבע – כל התנאים האלה גם יחד ייצרו תנודתיות מוגברת בשווקי המטבע:
  • לשקל מתאם הפוך לשווקי ההון – החרפת המשבר תוביל להיחלשות השקל מול הדולר והאירו. הפיחות של השקל עלול להיות דרמטי במצבי קיצון.
  • כפי הראה, החלשות של האירו מול הדולר. אירופה מושפעת מהמשבר הנוכחי באופן דרמטי הרבה יותר מארה”ב.
  • אפשרות להיחלשות של מטבעות הכלכלות המתפתחות (שווקים מתעוררים), במיוחד אלה שאינן יצרניות אנרגיה.
 6. תהיה השפעה שלילית ממושכת על הכלכלה העולמית – גם אם תרחישי האימים לא יתממשו, הרי שהמלחמה תפגע לאורך זמן ביצוא של רוסיה ואוקראינה למערב. בשביל לקבל קנה מידה, הכלכלה האוקראינית בעלת קשרים ענפים לשאר העולם: לאוקראינה עתודות עפרות הברזל השנייה בגודלה בעולם, עתודות הפחם השביעי בעולם, היצואן הרביעי בעולם של שעורה ותירס, יצואן הפלדה העשירי בעולם, היצואן השמיני בעולם של חיטה וכו’…

אף הניתוח הקצר לעיל, הכל יכול לקרות. הדרך הנכונה להתמודד עם אי הודאות היא לגבש תכנית פעולה אל מול תרחישי השוק האפשריים.

מצב זה יכול לייצר מספר הזדמנויות בתחום המטבע. לדוגמה, החרפת המשבר יכולה לסייע ליצואנים, שיכולים להנות מפיחות אלים של השקל. ראוי שיצואנים אלה יגיעו עם “תכנית פעולה” מוכנה מראש – שתאפשר להם לגדר את השער באופן דינאמי כשהוא עולה – ולא לפספס הזדמנויות.

לשיחה עם מנהל סיכונים

Continue Reading

הפופולריות

כל המידע המוצג בדף זה, בין אם בצורת מאמרים, קטעי וידאו, פרסומים, טוקבקים או מדיה דיגיטלית/אלקטרונית אחרת, לרבות קישורים לאתרים חיצוניים, הינו מידע כללי בלבד. המידע המפורסם בדף זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. הכותבים ו/או מי מטעם ו/או כל גוף הקשור, במישרין או בעקיפין, לכותבים אינו מתחייב כי המידע הינו מדויק, אמין ושלם או שהדעות או הניתוחים הכלולים בו מייצגים את דעתם של הכותבים. כל העושה שימוש במידע הנ"ל עושה זאת על דעתו ועל אחריותו הבלעדית. הכותבים ו/או כל גוף אחר הקשור לכותבים, במישירין או בעקיפין, לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהיסמכות או שימוש במידע, בדעות או בניתוחים האמורים.

שלח
הירשם לניוזלטר שלנו
הירשם לניזולטר
אני מסכים להצטרף לרשימה
שלח