Connect with us

הגנות מטבע

משבר אוקראינה, השלכות והשפעות אפשריות

Published

on

ביום חמישי (24 פברואר) החלה רוסיה בפלישה צבאית רחבת היקף לאוקראינה. כך התחיל האירוע הצבאי המשמעותי ביותר ביבשת אירופה מאז סוף מלחמת העולם השנייה.

נכון לעכשיו, אמנם תנודתיות השוק עלתה (ביום חמישי ושישי בחו”ל, ביום חמישי וראשון בישראל) – אך בסיכומו של דבר שווקי ההון והמטבע מצויים עדיין קרוב למצבם בתחילת המשבר.

אבל, להערכתנו, המצב רחוק מאד מלהיות יציב – לא בטווח הקצר (ימים קרובים) ולא בטווח הבינוני (שבועות-חודשים קרובים). בהקשר הזה, עלולים להיות מספר תרחישי שוק שלטעמנו מחייבות התייחסות:

 1. להערכתנו, המלחמה תהיה ממושכת – על אף היתרון הצבאי הברור של רוסיה, היא לא הצליחה להכריע את אוקראינה במכת הפתיחה. גם כעת, כאשר הכוחות הרוסים ממשיכים להתקדם באוקראינה, עדיין לא נפלה לידיהם אף אחת מהערים הראשיות במדינה – וקצב ההתקדמות שלהם הוא של כ-40 ק”מ ביום בגזרת המאמץ העיקרי שלהם (המאמץ לכבוש את הבירה האוקראינית – קייב). השטח הגאוגרפי של אוקראינה הוא עצום (מעל 600 אלף קמ”ר), והיא מרובת אוכלוסייה (מעל 43 מיליון תושבים). גם אם רוסיה תכריע בסופו של דבר את אוקראינה – מאמץ צבאי לכבוש ולהשתלט על שטחה ייקח שבועות. גם לאחר מכן, יתכן שהאזור יסבול מחוסר יציבות צבאית לתקופה מאד ממושכת (חודשים ואף שנים).
 2. תהיה אסקלציה של הסנקציות הכלכליות של המערב – מדינות נאט”ו, ובראשן ארה”ב, הצהירו שלא יתערבו באופן צבאי ישיר בנעשה באוקראינה. כתחליף לכך, ההתערבות העיקרית שלהן תהיה באמצעות הטלת סנקציות כלכליות. כרגע, הסנקציות מכוונות בעיקר כנגד תאגידים רוסים (בעיקר כנגד הסקטור הפיננסי) עם ניתוק חלקי של המערכת הבנקאית הרוסית ממערכות הסליקה העולמיות. על אף הקושי המסוים שדבר זה גורם למסחר הבינלאומי של רוסיה – הרי במסחר זה ממשיך להתנהל. ולראיה, רוסיה בימים אלה ממשיכה למכור נפט לארה”ב, וגז טבעי לגרמניה ללא הפרעה. עם זאת, אם המלחמה תדרדר (לדוגמה ע”י פגיעה מאסיבית באזרחים אוקראינים), אזי יגבר הלחץ על המערב להרחיב את הסנקציות הכלכליות. חוסר היכולת של רוסיה להכריע את המלחמה במהירות מגדיל את הסבירות לכך שהסנקציות הכלכליות יורחבו.
 3. תרחיש שבו תנותק רוסיה לגמרי ממערכת ה-swift הוא אפשרי, אך זהו צעד דרמטי שכרגע נדחה ע”י המערב – האיום של ניתוק כולל של רוסיה ממערכת ה-swift (שבוצע לפרק זמן קצוב במהלך פלשית רוסיה לקרים ב-2014) יפסיק באופן אפקטיבי את כל סחר החוץ של רוסיה במכה אחת. בתרחיש כזה, כפי שהיה ב-2014, לא תהיה דרך אפקטיבית להעביר כסף אל או מרוסיה. אף מערכת סליקה אלטרנטיבית לא תהיה מסוגלת להתמודד מול הצרכים של היקפי המסחר הבינלאומי של רוסיה – כך שצעד זה הוא דרמטי. אם זה יקרה – יקרו מספר דברים באופן מידי:
 1. היצוא הרוסי, שרובו מבוסס על אנרגיה (נפט וגז) וחומרי גלם (בעיקר מתכות וחיטה), יופסק כמעט כליל
 2. מחיר האנרגיה בעולם יזנק האופן משמעותי – רוסיה מייצרת מעל 5 מיליון חביות נפט ליום, ואחראית על מרבית יצוא הגז למדינות מפתח באירופה (כדוגמת גרמניה ואיטליה). גם אם ארה”ב תגביר את יצוא הנפט שלה, ואופ”ק תתרום את כל יתרת יכולות הייצור שלה, העולם לא יצליח להשלים את “החסר” של העדר היצוא הרוסי. צריך לצפות למחיר נפט של מעל $120 לחבית. כך גם לגבי הגז. למערב אירופה אין תשתית לקלוט מספיק LNG כדי לכסות את החוסר בגז טבעי (במיוחד בחודשי החורף). מחירי האנרגיה בעלי השפעה על שאר הסחורות ועל תשומות הייצור ברחבי העולם.
 3. יהיה זינוק באינפלציה – עקב עליית מחירי הסחורות. יתכן שהמצב ידרוש גם התערבות מוניטרית מצד בנקים מרכזיים ברחבי העולם. קיימת אפשרות שעקומי הריבית יעלו – דבר שייקר את האשראי לטווח הבינוני והארוך.
 4. תהיה נפילה בשווקי ההון – כתוצאה מסגירת השוק הרוסי, העליה מחירי הסחורות והאינפלציה ויתכן שכתוצאה מעליית עקומי הריבית. גם ללא המשבר הנוכחי, השווקים נכנסו לתיקון עקב העליה הצפוי של הריבית בארה”ב (ובמדינות נוספות). המצב רק יחמיר.
 5. תהיה תנודתיות גבוהה מאד בשווקי המטבע – כל התנאים האלה גם יחד ייצרו תנודתיות מוגברת בשווקי המטבע:
  • לשקל מתאם הפוך לשווקי ההון – החרפת המשבר תוביל להיחלשות השקל מול הדולר והאירו. הפיחות של השקל עלול להיות דרמטי במצבי קיצון.
  • כפי הראה, החלשות של האירו מול הדולר. אירופה מושפעת מהמשבר הנוכחי באופן דרמטי הרבה יותר מארה”ב.
  • אפשרות להיחלשות של מטבעות הכלכלות המתפתחות (שווקים מתעוררים), במיוחד אלה שאינן יצרניות אנרגיה.
 6. תהיה השפעה שלילית ממושכת על הכלכלה העולמית – גם אם תרחישי האימים לא יתממשו, הרי שהמלחמה תפגע לאורך זמן ביצוא של רוסיה ואוקראינה למערב. בשביל לקבל קנה מידה, הכלכלה האוקראינית בעלת קשרים ענפים לשאר העולם: לאוקראינה עתודות עפרות הברזל השנייה בגודלה בעולם, עתודות הפחם השביעי בעולם, היצואן הרביעי בעולם של שעורה ותירס, יצואן הפלדה העשירי בעולם, היצואן השמיני בעולם של חיטה וכו’…

אף הניתוח הקצר לעיל, הכל יכול לקרות. הדרך הנכונה להתמודד עם אי הודאות היא לגבש תכנית פעולה אל מול תרחישי השוק האפשריים.

מצב זה יכול לייצר מספר הזדמנויות בתחום המטבע. לדוגמה, החרפת המשבר יכולה לסייע ליצואנים, שיכולים להנות מפיחות אלים של השקל. ראוי שיצואנים אלה יגיעו עם “תכנית פעולה” מוכנה מראש – שתאפשר להם לגדר את השער באופן דינאמי כשהוא עולה – ולא לפספס הזדמנויות.

לשיחה עם מנהל סיכונים

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

הירשם לניזולטר

אסטרטגיות גידור

גידור סיכוני ריבית

Published

on

תקופת הקורונה (2020 – 2021) לוותה בריביות אפסיות ואף שליליות ברחבי העולם. החל מסוף שנת 2021, עם עליית הציפיות האינפלציוניות, החלה להשתנות סביבת הריבית. האיתות הראשון לשינוי סביבת הריבית מסביבת ריבית 0%, הגיע מה”פדרל רזרב” האמריקאי בחודש מרץ עם העלאת הריבית ב- 0.25% לרמה של 0.25% -עד 0.5%. בחודש מאי העלה הפד את הריבית שנית, ב- 0.5% לרמה של בין 0.75% ל-1.00%. הפד עצמו הכריז על מתווה ריבית ובו הוא חוזה שיעור ריבית של 2.9% בסוף שנת 2022, ו-3.4% ברבעון הראשון של 2023. בהתאם, ציפיות השוק, הגלומות בחוזי הריבית, מצביעות על כך שהפד ימשיך להילחם באינפלציה אשר חצתה את רמת ה-8%,  במונחים שנתיים, וימשיך בשרשרת העלאות הריבית.

הריבית השקלית והסביבה האינפלציונית

בנק ישראל צפוי אף הוא לנקוט במדיניות של ריסון האינפלציה ולהמשיך בסדרת העלאות ריבית. עם זאת, בנק ישראל לא פרסם מתווה העלאות ריבית מפורט כדוגמת ה”פד” ולכן עדיין קיימת אי ודאות באשר למידת התאמת קצב העלאות הריבית של בנק ישראל לזו של הפד האמריקאי. שיעור האינפלציה בישראל עומד על קצב שיעור של 4.0% שנתי, מעל היעד העליון של בנק ישראל, 3%.

לפי תחזית בנק ישראל שפורסמה ב-11 אפריל 2022, ריבית הבנק צפויה לעמוד על 1.5% ברבעון הראשון של שנת 2023. במקביל, עקום ריבית התלבור החודשי מצביע על ציפייה של השווקים להעלאת ריבית כבר ב- 23 למאי 2022.    

העלאת ריבית בנק ישראל משפיעה באופן מידי על ריבית הפריים. ההנחה היא שבנק ישראל יעלה את שיעור הריבית במקצבים של 0.25%, ובהתאם גם תעלה ריבית הפריים. כל שינוי של 0.25% משפיע על תשלומי הריבית הנלווים במשק. לפי תחזית בנק ישראל שפורסמה ב-11 אפריל 2022, ריבית הבנק צפויה לעמוד על 1.5% ברבעון הראשון של שנת 2023. במקביל, עקום ריבית התלבור החודשי מצביע על ציפייה של השווקים להעלאת ריבית כבר ב- 23 למאי 2022.

גרף צפיות אינפלציוניותהגלומות ממסחר האג”ח בשוק ההון. תשואות אג”ח שחר אל מול אג”ח גליל:

מקור: עיבוד okoora

גרף המצביע על עלייה בעקום ה- SWAP השקלי בחצי שנה האחרונה:

מקור: בלומברג

הריבית הדולרית

עם התאוששות הכלכלה האמריקאית לאחר ה”קורונה”, וההגעה לנתונים אינפלציוניים בגובה של 8.5%, במונחים שנתיים, שלא נראו מאז שנת 1982, החל הנגיד האמריקאי להעלות את הריבית. הפד הכריז על מתווה ריבית ובו הוא חוזה שיעור ריבית של 2.9% בסוף שנת 2022, ו-3.4% ברבעון הראשון של 2023. במקביל, השוק צופה כי הנגיד יעלה את הריבית עוד השנה לגובה של 2.75%.

מנגד, גורמים במועצת ה”פדרל רזרב” תומכים בהעלאה אגרסיבית יותר של הריבית, בשל הלחצים האינפלציוניים המתגברים.  בחודש מרץ העלה הנגיד לראשונה את הריבית ב – 0.25%.  בחודש מאי העלה הנגיד פאוול את הריבית שנית ב-0.50%. עלית הריבית בטווח הקצר משפיע גם על המשך עקום הריבית לאופקי זמן ארוכים יותר. תשואת אג”ח ממשלת ארה”ב ל-10 שנים עלתה מתחילת השנה בכ-1.5% והגיע  אף לשיא מסחר יומי של 3.14%.

גרף המצביע על שינוי בתשואת האג”ח ל-10 שנים בחצי שנה האחרונה:

מקור: בלומברג

מכשירי גידור להפחתת סיכון: הגנה מפני חשיפת ריבית משתנה.

מטרה: קיבוע ריבית שקלית הפריים/ תלבור ,ודולר ליבור/ SOFR

 • מכשיר הגידור: FRA- Forward Rate Agreement, מתאים לקיבוע תשלום ספציפי:

עסקה עתידית על ריבית הנה הסכם בין שני הצדדים (קונה ומוכר), לקביעת שער הריבית שיחול על קרן רעיונית עתידית, בסכום ולתקופה מוסכמים מראש. זאת בדומה לעסקת פורוורד מט”ח כאשר הצדדים מסכימים מראש על שער ביצוע עסקה בתאריך עתידי.

עסקת FRA נעשית בצורת TAILOR MADE לשביעות רצון הצדדים.

קונה ה- F.R.A.  מבטיח את עצמו בפני עליית הריבית מעל לריבית המוסכמת.

מוכר ה- F.R.A.  מבטיח את עצמו בפני ירידת הריבית מתחת לריבית המוסכמת.

מצ”ב דיאגרמה הממחישה את ההגנה הסימטרית המתקבלת בעת רכישת F.R.A בריבית S:

 • כאשר ריבית התלבור החודשית > S : יזכה הלקוח בהפרש. הזיכוי מבוצע בתחילת התקופה.
 • כאשר ריבית התלבור החודשית < S : יחויב הלקוח בהפרש. החיוב מבוצע בתחילת התקופה.

כלומר רכישת FRA מקבעת את ריבית ההלוואה:

 • מכשיר הגידור: IRS- Interest rate swap, מתאים לקיבוע סידרה של תשלומים:

מכשיר המאפשר שינוי תנאי הריבית של ההלוואות או פיקדונות. זהו הסכם להחלפת תשלומי ריבית עתידים על סכום כלשהו במשך תקופה מוגדרת. שני הצדדים מסכימים להחליף ביניהם זרמים של תשלומי ריבית בעלי אופי שונה, בהתאם לכללים שנקבעו מראש, ובהתבסס על קרן מסוימת. העסקה מתאימה ללקוחות המעוניינים להחליף בסיסי ריבית כך שיתאימו יותר לנכסים/התחייבויות של החברה על מנת להקטין חשיפה לשינויי ריבית.

כך למשל: חברה שלווה בריבית ריאלית צמוד למדד ומבקשת ליטול הלוואה בבסיס אחר כגון ריבית קבועה, תרכוש תקבולים בריבית ריאלית צמוד למדד (כנגד ההלוואה המקורית) ותשלם ריבית קבועה.

באמצעות עסקת IRS משתנה אופי חשיפת הריבית של החברה.

מהדיאגרמה ניתן לראות בבירור כי בעזרת עסקת החלף IRS ניתן לבצע שיני באופי החשיפה.

לסיכום, העלאות ריבית ימשיכו להכביד על השווקים והתנודתיות תמשיך להיות ברמות גבוהות. בהמשך לכך, הסביבה הכלכלית מחייבת להערכתנו היערכות שונה, בחינת הזדמנויות והשוואת חלופות ניתוח.

לשיחה עם מומחה ומנהל סיכונים

Continue Reading

Uncategorized

היערכות לקראת החלטת הריבית בישראל

Published

on

היום בשעה 16:00, לראשונה מנובמבר 2018, בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית במשק בשיעור של 0.15%, לרמה של 0.25%.

במבט על נתוני המאקרו, נראה כי אין נתון אחד שלא תומך בהעלאת ריבית בהחלטה שתתקיים היום: שוק העבודה בישראל מתהדק, קצב הצמיחה מהיר במיוחד ושיעור האינפלציה חצה את יעד יציבות המחירים של בנק ישראל.

לצד זאת, בשבועות האחרונים היינו עדים לאיתותים שונים מבנק ישראל כאשר הן נגיד בנק ישראל והן המשנה לנגיד חזרו והדגישו כי “תהליך הצמצום המוניטארי צפוי להיות מהיר יותר ממה שתכננו” ורמזו על כך שהריבית צפויה לעלות מספר פעמים השנה.

בכל הנוגע לתחזיות, השוק מגלם ב-100% העלאת ריבית בהחלטה היום כך שעיקר העניין יתרכז סביב תוואי העלאות להמשך השנה, והשאלה המעניינת באמת היא עד איזו רמה בנק ישראל חושב שהוא יצטרך להעלות את הריבית?

מצד אחד, התנאים הכלכליים במשק תומכים במתווה העלאות ריבית עקבי אך מהצד השני בנק ישראל יהיה חייב להיות עם היד על הדופק על מנת להימנע מהאטה כלכלית- סוגיה שמתמודדים איתה שאר הבנקים ברחבי העולם.

בכל הנוגע לשוק המט”ח, העלאת הריבית היום צפויה לתמוך בהתחזקות השקל בטווח הארוך. עם זאת חשוב לחדד כי כיוון המטבע יהיה תלוי באיתותים של בנק ישראל לגבי מתווה העלאות הריבית העתידי כך שיכול להיות שנהיה עדים לתנודתיות במטבע. בהמשך לכך, אנחנו ממליצים להיערך מראש לכל תרחיש אפשרי על ידי מהלכי גידור מתאימים ולעבות את מערך ההגנות קדימה.

להלן 2 אסטרטגיות גידור מומלצות:

הגנה ליבואן-  גידור החשיפה באמצעות אסטרטגיית צילינדר אקסטרה בחסם אירופאי לתקופה של שישה חודשים.

הגנה ליצואן- גידור החשיפה באמצעות אסטרטגיית צילינדר מוגן לתקופה של שישה חודשים:

ניתן להתאים מגוון רחב של פעולות ואפשרויות בהתאם לפעילות והמאפיינים של כל חברה וחברה.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

Uncategorized

כלים לניהול פעילות מט”ח בסביבה הנוכחית: 5 טיפים שעובדים

Published

on

איך צולחים את התקופה הזו אם אתם עובדים באופן שוטף עם מט”ח? ריכזנו כמה טיפים מנצחים:

אל תנסו לתזמן את השוק- שוק המט”ח הינו שוק דינאמי ובלתי צפוי. הסיבה לכך היא ששערי החליפין מושפעים מאינספור גורמים וכמעט בלתי אפשרי לנבא את כיוונם. דוגמא לכך ראינו ממש מהשבוע שעבר אז הדולר ירד בחדות מול שאר מטבעות העולם בשל התפתחויות במו”מ בין רוסיה ואוקראינה וכעבור יומיים עלה שוב לאחר פרסום הנתונים של דו”ח התעסוקה בארה”ב. לכן חשוב להימנע מלנסות לתזמן את השוק- אם אתם מזהים שער נוח להמרה, תשלום או הגנה, אל תחכו לשער טוב יותר. ראינו כבר ששערים יכולים לזוז בעוצמה גם בהפרש של דקות.

ברבורים שחורים תמיד חוזרים- אסון התאומים, הצונאמי ביפן ונגיף הקורונה הם רק מספר קטן של דוגמאות לברבורים שחורים שאף אחד לא צפה שיגיעו. כל אירוע כזה גורם לשערי החליפין להגיב בעוצמה ומביא לפגיעות קשות בהכנסות ובפעילות העסקה. נזכיר כי בתחילת משבר הקורונה הדולר זינק בחדות לרמה של 3.8 שקלים ותוך מספר חודשים נחלש מתחת לרמה של 3.1 – שפל של 25 שנים! עסקים שהיו מוכנים מראש, לקחו בחשבון את סיכוני שער החליפין וביצעו פעולות הגנה סדורות, הצליחו למזער את הנזקים בצורה משמעותית.

תבטחו את המטבע שלכם- אף חברה אינה צריכה להיות נתונה לחסדו של שער חליפין משתנה. רכישת ביטוח לעסקאות מט”ח מהווה גלגל הצלה בכל רגע נתון בדיוק כמו ביטוח רכב או ביטוח דירה. בעזרת ביטוח עסקאות המט”ח ניתן להפחית או לחסל לחלוטין את הסיכון שנוצר ולמזער כל אי ודאות של תזרים מזומנים עתידי. כיום ניתן לבצע ביטוח שער על ידי שוק הנגזרים שמציע מגוון רחב של אסטרטגיות הגנה שניתן להתאים באופן אישי לכל עסק. רכישת הביטוח יכולה להגן על ההון העצמי של החברה מפני תנודות בשער חליפין ולשמור על הפעילות העסקית, שערי התמחיר והתקציב .

בחרו באסטרטגיות גידור גמישות- שמירה על גמישות בשוק דינאמי היא המפתח לניצול שערי החליפין הטובים ביותר שיש לשוק להציע ומאפשרת לעסק לשמור על תזרים מזומנים חיובי. לכן, מומלץ ליישם מדיניות ניהול סיכונים סדורה, אסטרטגית וגמישה ולהימנע מהחלטות אימפולסיביות שנוצרות ברגע . בדרך הזאת, ניתן להגן על השערים מפני שינוי פתאומי בשוק ולמקסם רווחים תוך ביטול וצמצום הפסדים כספיים מיותרים.

היעזרו בכלי ניהול מט”ח- ניהול עסקאות מט”ח יכול להיות עסק סבוך ולא צפוי שמצריך לא מעט בירוקרטיה ומעקב הדוק אחרי השוק. שימוש בכלי ניהול מתאימים, יכול להקל על העסק, לספק מנגנוני בקרה, מידע ומעקב ובעזרתם ניתן לנהל את כל פעילות המט”ח של העסק- החל מניהול התשלומים השוטפים, נעילת שערי חליפין נוחים, ביצוע הפקדות לטווח קצר, מדדי סיכון, מידע שוק  ועד הפחתת השפעות מזיקות. בדרך הזאת כל עסק יכול לשפר את יעילות זרימת העבודה ולחסוך במשאבים.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

הפופולריות

כל המידע המוצג בדף זה, בין אם בצורת מאמרים, קטעי וידאו, פרסומים, טוקבקים או מדיה דיגיטלית/אלקטרונית אחרת, לרבות קישורים לאתרים חיצוניים, הינו מידע כללי בלבד. המידע המפורסם בדף זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. הכותבים ו/או מי מטעם ו/או כל גוף הקשור, במישרין או בעקיפין, לכותבים אינו מתחייב כי המידע הינו מדויק, אמין ושלם או שהדעות או הניתוחים הכלולים בו מייצגים את דעתם של הכותבים. כל העושה שימוש במידע הנ"ל עושה זאת על דעתו ועל אחריותו הבלעדית. הכותבים ו/או כל גוף אחר הקשור לכותבים, במישירין או בעקיפין, לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהיסמכות או שימוש במידע, בדעות או בניתוחים האמורים.

שלח
הירשם לניוזלטר שלנו
הירשם לניזולטר
אני מסכים להצטרף לרשימה
שלח