Connect with us

הגנות מטבע

משבר אוקראינה, השלכות והשפעות אפשריות

Published

on

ביום חמישי (24 פברואר) החלה רוסיה בפלישה צבאית רחבת היקף לאוקראינה. כך התחיל האירוע הצבאי המשמעותי ביותר ביבשת אירופה מאז סוף מלחמת העולם השנייה.

נכון לעכשיו, אמנם תנודתיות השוק עלתה (ביום חמישי ושישי בחו”ל, ביום חמישי וראשון בישראל) – אך בסיכומו של דבר שווקי ההון והמטבע מצויים עדיין קרוב למצבם בתחילת המשבר.

אבל, להערכתנו, המצב רחוק מאד מלהיות יציב – לא בטווח הקצר (ימים קרובים) ולא בטווח הבינוני (שבועות-חודשים קרובים). בהקשר הזה, עלולים להיות מספר תרחישי שוק שלטעמנו מחייבות התייחסות:

 1. להערכתנו, המלחמה תהיה ממושכת – על אף היתרון הצבאי הברור של רוסיה, היא לא הצליחה להכריע את אוקראינה במכת הפתיחה. גם כעת, כאשר הכוחות הרוסים ממשיכים להתקדם באוקראינה, עדיין לא נפלה לידיהם אף אחת מהערים הראשיות במדינה – וקצב ההתקדמות שלהם הוא של כ-40 ק”מ ביום בגזרת המאמץ העיקרי שלהם (המאמץ לכבוש את הבירה האוקראינית – קייב). השטח הגאוגרפי של אוקראינה הוא עצום (מעל 600 אלף קמ”ר), והיא מרובת אוכלוסייה (מעל 43 מיליון תושבים). גם אם רוסיה תכריע בסופו של דבר את אוקראינה – מאמץ צבאי לכבוש ולהשתלט על שטחה ייקח שבועות. גם לאחר מכן, יתכן שהאזור יסבול מחוסר יציבות צבאית לתקופה מאד ממושכת (חודשים ואף שנים).
 2. תהיה אסקלציה של הסנקציות הכלכליות של המערב – מדינות נאט”ו, ובראשן ארה”ב, הצהירו שלא יתערבו באופן צבאי ישיר בנעשה באוקראינה. כתחליף לכך, ההתערבות העיקרית שלהן תהיה באמצעות הטלת סנקציות כלכליות. כרגע, הסנקציות מכוונות בעיקר כנגד תאגידים רוסים (בעיקר כנגד הסקטור הפיננסי) עם ניתוק חלקי של המערכת הבנקאית הרוסית ממערכות הסליקה העולמיות. על אף הקושי המסוים שדבר זה גורם למסחר הבינלאומי של רוסיה – הרי במסחר זה ממשיך להתנהל. ולראיה, רוסיה בימים אלה ממשיכה למכור נפט לארה”ב, וגז טבעי לגרמניה ללא הפרעה. עם זאת, אם המלחמה תדרדר (לדוגמה ע”י פגיעה מאסיבית באזרחים אוקראינים), אזי יגבר הלחץ על המערב להרחיב את הסנקציות הכלכליות. חוסר היכולת של רוסיה להכריע את המלחמה במהירות מגדיל את הסבירות לכך שהסנקציות הכלכליות יורחבו.
 3. תרחיש שבו תנותק רוסיה לגמרי ממערכת ה-swift הוא אפשרי, אך זהו צעד דרמטי שכרגע נדחה ע”י המערב – האיום של ניתוק כולל של רוסיה ממערכת ה-swift (שבוצע לפרק זמן קצוב במהלך פלשית רוסיה לקרים ב-2014) יפסיק באופן אפקטיבי את כל סחר החוץ של רוסיה במכה אחת. בתרחיש כזה, כפי שהיה ב-2014, לא תהיה דרך אפקטיבית להעביר כסף אל או מרוסיה. אף מערכת סליקה אלטרנטיבית לא תהיה מסוגלת להתמודד מול הצרכים של היקפי המסחר הבינלאומי של רוסיה – כך שצעד זה הוא דרמטי. אם זה יקרה – יקרו מספר דברים באופן מידי:
 1. היצוא הרוסי, שרובו מבוסס על אנרגיה (נפט וגז) וחומרי גלם (בעיקר מתכות וחיטה), יופסק כמעט כליל
 2. מחיר האנרגיה בעולם יזנק האופן משמעותי – רוסיה מייצרת מעל 5 מיליון חביות נפט ליום, ואחראית על מרבית יצוא הגז למדינות מפתח באירופה (כדוגמת גרמניה ואיטליה). גם אם ארה”ב תגביר את יצוא הנפט שלה, ואופ”ק תתרום את כל יתרת יכולות הייצור שלה, העולם לא יצליח להשלים את “החסר” של העדר היצוא הרוסי. צריך לצפות למחיר נפט של מעל $120 לחבית. כך גם לגבי הגז. למערב אירופה אין תשתית לקלוט מספיק LNG כדי לכסות את החוסר בגז טבעי (במיוחד בחודשי החורף). מחירי האנרגיה בעלי השפעה על שאר הסחורות ועל תשומות הייצור ברחבי העולם.
 3. יהיה זינוק באינפלציה – עקב עליית מחירי הסחורות. יתכן שהמצב ידרוש גם התערבות מוניטרית מצד בנקים מרכזיים ברחבי העולם. קיימת אפשרות שעקומי הריבית יעלו – דבר שייקר את האשראי לטווח הבינוני והארוך.
 4. תהיה נפילה בשווקי ההון – כתוצאה מסגירת השוק הרוסי, העליה מחירי הסחורות והאינפלציה ויתכן שכתוצאה מעליית עקומי הריבית. גם ללא המשבר הנוכחי, השווקים נכנסו לתיקון עקב העליה הצפוי של הריבית בארה”ב (ובמדינות נוספות). המצב רק יחמיר.
 5. תהיה תנודתיות גבוהה מאד בשווקי המטבע – כל התנאים האלה גם יחד ייצרו תנודתיות מוגברת בשווקי המטבע:
  • לשקל מתאם הפוך לשווקי ההון – החרפת המשבר תוביל להיחלשות השקל מול הדולר והאירו. הפיחות של השקל עלול להיות דרמטי במצבי קיצון.
  • כפי הראה, החלשות של האירו מול הדולר. אירופה מושפעת מהמשבר הנוכחי באופן דרמטי הרבה יותר מארה”ב.
  • אפשרות להיחלשות של מטבעות הכלכלות המתפתחות (שווקים מתעוררים), במיוחד אלה שאינן יצרניות אנרגיה.
 6. תהיה השפעה שלילית ממושכת על הכלכלה העולמית – גם אם תרחישי האימים לא יתממשו, הרי שהמלחמה תפגע לאורך זמן ביצוא של רוסיה ואוקראינה למערב. בשביל לקבל קנה מידה, הכלכלה האוקראינית בעלת קשרים ענפים לשאר העולם: לאוקראינה עתודות עפרות הברזל השנייה בגודלה בעולם, עתודות הפחם השביעי בעולם, היצואן הרביעי בעולם של שעורה ותירס, יצואן הפלדה העשירי בעולם, היצואן השמיני בעולם של חיטה וכו’…

אף הניתוח הקצר לעיל, הכל יכול לקרות. הדרך הנכונה להתמודד עם אי הודאות היא לגבש תכנית פעולה אל מול תרחישי השוק האפשריים.

מצב זה יכול לייצר מספר הזדמנויות בתחום המטבע. לדוגמה, החרפת המשבר יכולה לסייע ליצואנים, שיכולים להנות מפיחות אלים של השקל. ראוי שיצואנים אלה יגיעו עם “תכנית פעולה” מוכנה מראש – שתאפשר להם לגדר את השער באופן דינאמי כשהוא עולה – ולא לפספס הזדמנויות.

לשיחה עם מנהל סיכונים

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשם לניזולטר

גידור סחורות

תזמון עושה את כל ההבדל- כלים ומחשבות על תזמון פעילות המט”ח

Published

on

כל עסק שעובד עם מט”ח מכיר את הדינמיות וחוסר הוודאות שקיימת בשוק המטבעות. הסיבה לכך היא ששערי החליפין מושפעים מאינספור גורמים וכמעט בלתי אפשרי לנבא את כיוונם. בהמשך לכך, לא פעם עסקים רבים נאלצו להתמודד מול לא מעט התלבטויות- מתי הזמן הכי נכון למכור או לקנות מט”ח? והאם כדאי לחכות עד שהשער יעלה או ירד?

דוגמא לכך ראינו ממש לפני מספר חודשים אז האירו נחלש בחדות ונסחר ב-0.999 מול הדולר. באותה תקופה, עלו לא מעט שאלות בנוגע לכיוון האירו- האם האירו ימשיך להיחלש לאור המלחמה באוקראינה והמצב הכלכלי באירופה? או שמא הוא יתחזק לאור הצהרותיו של ה-ECB כי בכוונתו להעלות את הריבית באירופה?

ומה קרה מאז?- האירו הספיק להגיע לשפל נוסף כאשר נסחר סביב 0.997 דולרים ולעלות בחזרה לרמה של 1.015.

השינויים התכופים בשערי החליפין יוצרים לא אחת הזדמנויות לפעולה אך מייצרים במקביל סיכונים שעלולים לייצר הפסדים כבדים. בהמשך לכך, שימוש בכלי ניהול מתאימים, יכול להקל על העסק, לספק מנגנוני בקרה, מידע ומעקב אשר בעזרתם ניתן “לתפוס” שערים נוחים, להגדיל רווחים ולהפחית השפעות מזיקות. בדרך הזאת כל עסק יכול לשפר את יעילות זרימת העבודה ולחסוך במשאבים.

להלן מספר כלים שיכולים לסייע לכל עסק שעובד עם מט”ח:

 1. Limit Board– לוח התראות- לעקוב אחר שערי חליפין בכל שעות היום והלילה זה כמעט בלתי אפשרי, במיוחד לאור העובדה שישנם גורמים רבים שמזיזים את שוק המטבעות. אחד הכלים היעילים ביותר שנועד לסייע לעסקים הוא “לוח התראות” בו ניתן להגדיר את השער הרצוי כך שברגע שהשוק נסחר בשער שרלוונטי עבורך, תקבל התראה ותוכל לבצע את הפעולה הנדרשת כמו המרות, גידורים או שליחה וקבלת תשלומים למוטבים בשער שמתאים לך.
 • Lock rate & pay later– נעל שער ושלם אח”כ- ישנם לא מעט מקרים בהם שערי החליפין מגיעים לרמה הרצויה אך העסקה שהעסק צריך לבצע עתידה להתבצע במועד אחר. במקרה כזה, ניתן להיעזר בכלי “נעל שער ושלם אח”כ” כאשר ניתן לנעול את השער הרצוי בעזרת כלי גידור כמו חוזה עתידי או אופציה, ולבצע את התשלום במועד עתידי. בדרך הזאת, כל עסק יכול לבצע עסקאות מט”ח בשערים שנוחים לו ולהימנע מ”פספוס שער” ומהפסדים.
 • Compare Hedgeמנוע חכם שמסייע לך לבחור את עסקת ההגנה המתאימה עבורך- אף חברה אינה צריכה להיות נתונה לחסדו של שער חליפין משתנה. רכישת ביטוח לעסקאות מט”ח מהווה גלגל הצלה בכל רגע נתון בדיוק כמו ביטוח רכב או ביטוח דירה. בעזרת ביטוח עסקאות המט”ח ניתן להפחית או לחסל לחלוטין את הסיכון שנוצר ולמזער כל אי ודאות של תזרים מזומנים עתידי.כיום ניתן לבצע ביטוח שער על ידי שוק הנגזרים שמציע מגוון רחב של אסטרטגיות הגנה שניתן להתאים באופן אישי לכל עסק בעזרת מנוע חכם שמסייע לעסקים לבחור את עסקאות ההגנה המתאימות עבורם בהתאם לצרכי העסק.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

אסטרטגיות גידור

ניהול פעילות מט”ח בעולם של מלחמת מטבעות

Published

on

בשבוע החולף שוק המט”ח עמד בפני מאורע היסטורי כאשר האירו ירד לשווי נמוך מהדולר לראשונה מאז שנת 2002 ונסחר סביב 0.999 דולרים. ההתרסקות של האירו מול הדולר נובעת משתי סיבות מרכזיות: האחת היא הריסון המוניטארי המשמעותי בו הבנק המרכזי בארה”ב נוקט – שמגדיל את האטרקטיביות של המטבע האמריקאי ומרחיב את פערי הריביות בין ארה”ב לאירופה. הסיבה המשמעותית השנייה היא משבר האנרגיה עמו מתמודדת אירופה כתוצאה מהמלחמה בין אוקראינה לרוסיה המייצר חששות ממיתון ביבשת.

האירו ירד לשווי נמוך מהדולר לראשונה מאז שנת 2002 ונסחר סביב 0.999 דולרים במהלך השבוע החולף:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-17.07.2022

נשאלת השאלה מדוע הבנק המרכזי באירופה (ECB) אינו לוחץ על הגז ומתחיל בתהליך העלאות ריבית מהיר על מנת למתן את קצב עליית המחירים ולחזק את המטבע? התשובה לכך היא החשש כי העלאות ריבית אגרסיביות מדי יקפיצו את תשואות האג”ח במדינות הפריפריה באירופה, יגרמו למשבר חובות בדומה לשנת 2011 ויעמיקו עוד יותר את המשבר הכלכלי ממנו סובלות המדינות ביבשת.

עם זאת, חשוב להדגיש כי אם ה-ECB לא יפעל במהרה על מנת לבלום את ירידת האירו, אנחנו צפויים לראות את היחלשות המטבע האירופאי מעמיקה עוד יותר: רק ביום רביעי האחרון נתוני האינפלציה בארה”ב זינקו ל-9.1% בחודש יוני, הרבה מעבר לתחזיות המוקדמות – מה שהעלה את הסבירות כי הפד עלול להעלות את הריבית בכ-1.0% בהחלטת הריבית הקרובה ולהעמיק עוד יותר את פערי הריביות בין אירופה וארה”ב.

חשוב לציין כי אירופה איננה היחידה שנפגעת מההתחזקות של הדולר: בעולם שבו לא מעט מדינות מתמודדות עם שיעורי אינפלציה שוברי שיאים, פיחות המטבע המקומי מול הדולר מגביר את הלחצים האינפלציוניים על ידי התייקרות המוצרים המיובאים ודוחף את הבנקים המרכזיים לעלות את הריבית על מנת לחזק את המטבע, מה שמייצר “תיסוף תחרותי” בסביבה הגלובלית, או במילים אחרות- מלחמת מטבעות חדשה.

התיסוף התחרותי מייצר מצב עולם חדש בו עסקים החשופים לתזוזות המט”ח נהנים הן מהזדמנויות לאור השינויים בשערי החליפין לצד לא מעט סיכונים שנוצרים מהתנודתיות הגבוהה בשוק המט”ח. כך למשל, יצואנים אירופאים המייצאים סחורה לחו”ל ומקבלים תקבולים בדולר, יכולים ליהנות מפיחות המטבע האירופאי לעומת יצואנים ישראלים שמוכרים סחורה באירופה ונפגעים מהיחלשות האירו מול השקל.

על מנת לאתר הזדמנויות ולהימנע מסיכונים בניהול פעילות המטבע, ניתן להיעזר במודל הגנות דינאמי שנתי המתבסס על שער התקציב של החברה, הנקבע בתחילת שנה קלנדרית, עבור 12 החודשים הבאים. למודל גידור דינאמי ישנם יתרונות רבים שהמרכזי מבניהם הוא היכולת שלו לבנות מתווה אסטרטגי לניהול פעילות המטבע של החברה ולייצר מדיניות גידור דינאמית לפני תזוזות השוק, שמותאמת באופן אישי לתזרים המזומנים השנתי.

המודל נתמך במספר רב של פרמטרים כמו שע”ח, אופק מימוש תזרים המזומנים הצפוי, סכומים ועוד סדרת פרמטרים עסקיים וכלליים ומספק מענה ברור וחד לשאלות שעולות בקרב עסקים החשופים למט”ח, כגון “מהו אחוז החשיפה שעלינו לגדר בכל רבעון?”, “באילו כלים פיננסיים עלינו לבחור?” “מתי לבצע עסקאות?” ו”כיצד לבטא את שער התקציב בתכנון מערך ההגנות אם בכלל?”.

בעזרת המודל ניתן לצמצם את הסיכון של “רדיפה אחר השוק”, לקבל המלצות ואיתותים לעיבוי מערך הגידור שנקבעים מראש לגבי טווח שע”ח שישרור בשוק באותה עת ובמקביל להיערך מראש לשיעורי הגידור המומלצים לשנה הנוכחית.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

הגנות מטבע

היחלשות השקל- תיקון זמני או שינוי מגמה?

Published

on

בשבוע החולף השקל נחלש בחדות הן מול הדולר והן מול האירו. שער הדולר- שקל חצה את רף ה-3.52 בסוף השבוע האחרון ושבר שיא של שנתיים, בעוד שער האירו- שקל נסחר סביב 3.67 ורשם שפל של כחצי שנה.

אין ספק שהתנודתיות החריפה בשוקי ההון ובפרט בשוק המט”ח מייצרים תנודות חדות בשערי החליפין, אך כשבוחנים את התנהגות המטבע המקומי במספר החודשים האחרונים ניתן לראות בבירור כי תיסוף המטבע שינה כיוון, כאשר השקל רשם פיחות של 13.4% מול הדולר מתחיל השנה.

שער הדולר-שקל מתחילת השנה:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-03.07.2022

נשאלת השאלה האם היחלשותו של השקל בחודשים האחרונים נובעת מהפיחות של השקל מול הדולר או מהתיסוף של הדולר מול רוב מטבעות העולם? הרי בסופו של יום, הריסון המוניטארי האגרסיבי של הפד הגביר את הביקוש לדולר ותרם להתחזקות המטבע האמריקאי הן לאור הירידות החדות בשוקי המניות שהגבירו את הביקוש למזומן בקרב המשקיעים והן לאור פערי הריביות שנפתחו בין ארה”ב לבין שאר הסביבה הגלובלית.

עם זאת, כשבוחנים את המגמה בכיוון המטבע המקומי מול האירו, ניתן לראות תנועה דומה לזו של צמד המטבעות דולר- שקל, כאשר בחצי שנה האחרונה, השקל נחלש מול האירו בכ-6% אחוזים. נזכיר כי המלחמה באוקראינה פגעה בפעילות הכלכלית באירופה ותרמה לא מעט להיחלשות האירו, שנמצא ברמות שפל מול הדולר ולכן היינו מצפים לראות דווקא מגמה הפוכה בצמד המטבעות אירו-שקל.

שער האירו/ שקל מתחילת השנה:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-03.07.2022

כשבוחנים את האינדיקטורים הכלכליים נראה כי גורמי היסוד עדיין מצביעים על חוזקתה של הכלכלה בישראל מה שדווקא צפוי לתת רוח גבית להתחזקות המטבע: שיעור האבטלה ממשיך לרדת ומצביע על שוק עבודה הדוק, הגירעון המצטבר ב-12 חודשים האחרונים ירד בחודש מאי ל-0% מהתמ”ג ורשם את הרמה הנמוכה ביותר מזה 14 שנים וקצב הצמיחה השנתי עומד על 9.0%.

אם כך, מה בכל זאת גורם להיחלשות של המטבע המקומי? להערכתנו, ההסבר המרכזי לשינוי הכיוון בשקל הוא חוסר הוודאות של המשקיעים בנוגע להמשך תוואי העלאות הריבית של בנק ישראל. הרי בסופו של יום, פעולות הריסון המוניטארי האגרסיביות בסביבה הגלובלית נובעות משיעורי אינפלציה חסרי תקדים שחוצים בחלק מהמדינות את ה-8%. בישראל, אומנם שיעור האינפלציה נמצא מעל יעד יציבות המחירים של הבנק המרכזי, אך אין ספק שעם שיעור אינפלציה שעומד על 4%, האינטרס של בנק ישראל ללחוץ על הגז בקצב העלאות הריבית בארץ נמוך יותר משאר הבנקים המרכזיים ברחבי העולם.

ראיה לכך ניתן לראות בפערים בין עקומי הריביות בשוק המק”מ המייצג את ציפיות שוק ההון לריבית העתידית לבין שוק התלבור המייצג את ציפיות הבנקים לריבית העתידית ב-12 החודשים הקרובים:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-03.07.2022

הפער בין ציפיות הריבית בשוק הבין-בנקאי לשוק ההון ממחיש את אי-הודאות בה נמצא השוק הישראלי באשר למתווה העתידי של הריבית. זהו סימן שהשוק הישראלי עדיין לא השתכנע שבנק ישראל מראה רצינות באשר לכוונתו להעלות את הריבית באופן משמעותי. מנגד, מתווה העלאות הריבית של הפד מגביר את החשש לגבי פערי הריביות בין ישראל לבין ארה”ב שהולכים ומתרחבים מה שמקטין את הביקוש למטבע המקומי וגורם להיחלשותו.

בשורה התחתונה, בטווח הקצר קיימת סבירות כי נמשיך לראות היחלשות מסוימת במטבע המקומי עד להתבהרות מתווה הריבית בישראל. עם זאת, בטווח הארוך, היציבות הכלכלית בישראל צפויה לתמוך בשקל וההערכה היא כי הוא ישוב להתחזק. בהמשך לכך, לאור סביבת השוק הדינאמית, ליצואנים ויבואנים שחשופים לתזוזות המטבע כדאי לבחון פעולות לצמצום הסיכונים משינויי שער ובמקביל להיעזר בפיקדון דולרי מובנה שיכול להניב תשואה על יתרות המזומן.

לשיחה עם מומחה לניהול סיכונים

Continue Reading

הפופולריות

כל המידע המוצג בדף זה, בין אם בצורת מאמרים, קטעי וידאו, פרסומים, טוקבקים או מדיה דיגיטלית/אלקטרונית אחרת, לרבות קישורים לאתרים חיצוניים, הינו מידע כללי בלבד. המידע המפורסם בדף זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. הכותבים ו/או מי מטעם ו/או כל גוף הקשור, במישרין או בעקיפין, לכותבים אינו מתחייב כי המידע הינו מדויק, אמין ושלם או שהדעות או הניתוחים הכלולים בו מייצגים את דעתם של הכותבים. כל העושה שימוש במידע הנ"ל עושה זאת על דעתו ועל אחריותו הבלעדית. הכותבים ו/או כל גוף אחר הקשור לכותבים, במישירין או בעקיפין, לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהיסמכות או שימוש במידע, בדעות או בניתוחים האמורים.

שלח
הירשם לניוזלטר שלנו
הירשם לניזולטר
אני מסכים להצטרף לרשימה
שלח