הגנות מטבע

מהן ההשלכות של צורת עקום התשואות האמריקאי על המגמה הצפויה בשווקים?

Published

on

עקום תשואות האג”ח מציג את ציפיות השוק לרמות הריבית במשק בטווחים הקצרים, הבינוניים והארוכים ומשקף את תמחור השוק לסביבה הכלכלית העתידית. למעשה, מבנה עקום התשואות הוא אינדיקטור מאקרו כלכלי בעל חשיבות גבוהה ובעזרתו ניתן לדעת מה השלב הבא שצפוי לנו במחזור הכלכלי במשק.

כשבוחנים את צורת עקום התשואות האמריקאי בחודשים האחרונים אפשר לראות שאנחנו נמצאים בתהליך של השתטחות העקום ואף התהפכות דרך החלקים הארוכים, שנובע מצמצום המרווח בין התשואה על אג”ח ל-10 שנים בארה”ב לבין התשואה לשנתיים.

מבנה עקום התשואות הנוכחי (גרף ירוק) מול מבנה עקום התשואות לפני חצי שנה (גרף צהוב):

מקור: בלומברג

מעבר לכך שדרך עקום התשואות ניתן ללמוד על ציפיות השוק לריבית, למבנה העקום יש השפעה ישירה על קצב הצמיחה במשק. עקום תשואות שטוח למשל מאותת על האטה כלכלית לאור העובדה שצורתו פוגעת באופן ישיר בכדאיות הבנקים לשחרר אשראי למשק ומייצרת מחנק אשראי, מדוע?                      

הרי רווחיות הבנקים מחושבת על ידי הכנסות מריבית על הלוואות ארוכות טווח פחות הוצאות ריבית על פיקדונות קצרי טווח. כאשר המרווח בין התשואות הארוכות טווח לתשואות הקצרות טווח מצטמצם ושיפוע העקום קטן, הריבית שהבנקים מקבלים מהלוואות כמעט זהה לריבית שהבנקים נותנים ללקוח עבור פיקדון, מה שפוגע ברווחי הבנקים ומקטין את היקפי האשראי שהבנק משחרר למשק.

מצב כזה מוביל בסופו של יום לפגיעה בקצב הצמיחה במשק על ידי ירידה בצריכה הפרטית: ראשית, כמות הכסף שזורמת למשק קטנה ובמקביל הצרכן מוציא פחות כסף מכיוון שהכדאיות שלו לחסוך גדלה. (לאור הריבית הגבוהה שהוא מקבל על הפיקדונות)

אם נחזור לבחון את מבנה עקום התשואות האמריקאי, אפשר לראות כי השוק מעריך שהפד יעלה את הריבית בצורה אגרסיבית בטווח הקצר, אך בטווח הארוך הוא מתמחר עצירה בתוואי העלאות הריבית ואפילו הפחתת ריבית בחלקים הארוכים יותר.

חשוב לציין, כי במידה ונמשיך לראות את העקום מתהפך, הסבירות שנראה ירידה בקצב העלאות הריבית על ידי הפד תהיה גבוהה יותר, וזאת לאור מחזורי העלאות ריבית קודמים, אז הפד נאלץ לעצור את העלאות הריבית כחודש- חודשיים לאחר שעקום התשואות התהפך.

שיפוע העקום ירד בחדות בחודשים האחרונים (המרווח בין התשואה על אג”ח ל-10 שנים מול התשואה על אג”ח לשנתיים):

מקור: בלומברג

במבט קדימה, נראה כי בטווח הקרוב קצב העלאות הריבית של הפד אכן יהיה מהיר ואפילו יותר מהצפוי, אך בשלב מסוים הפד יתקשה לדבוק במתווה העלאות הריבית שתכנן על מנת להימנע ממיתון.

בשורה התחתונה, ההידוק בתנאים הפיננסים לצד הלחצים האינפלציוניים והמלחמה באוקראינה ימשיכו לתמוך בסביבה כלכלית מורכבת ובאי וודאות בשווקים ובשוקי המט”ח בפרט. בתקופות כאלה על מנת לצמצם את אי הודאות יהיה נכון לתת דגש על כלי ניהול כדוגמת לוח תזרים, לוח ניהול תשלומים ודשבורד התראות ואיתותים על מנת לצמצם את הסיכון הנובע מתנודות השער.

לשיחה עם מומחה

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

הירשם לניזולטר

הפופולריות

Exit mobile version