Connect with us

Uncategorized

מהם היתרונות בעולם של ריביות גבוהות?

Published

on

שיעורי האינפלציה הגבוהים ברחבי העולם לא הותירו ברירה לבנקים המרכזיים בסביבה הגלובלית אלא לנקוט בפעולות מוניטאריות אגרסיביות ולהעלות את הריבית בקצבים מהירים. פעולות אלו הובילו בסופו של יום לסיום עידן “הכסף הזול” בו הריביות ברחבי העולם עמדו על רמה אפסית במשך שנים. התגובה לצעדים המוניטאריים האגרסיביים בהובלת הבנק המרכזי בארה”ב לא איחרה לבוא, כאשר מדד הנאסד”ק ירד מתחילת השנה בכ-30%, הדולר התחזק מול סל המטבעות בכ-11% בהשוואה לאותה תקופה, והתשואה על אג”ח 10 שנים של ממשלת ארה”ב שברה שיא של 11 שנה.

במבט חטוף, כשמסתכלים על הנתונים השוטפים, נראה כי מתווה העלאות הריבית של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם עושה עוול לשווקים. הרי בסופו של יום, העלאות ריבית נועדו “לפגוע” במשק ולמעשה לדכא את הביקוש המצרפי של הצרכנים על ידי התייקרות הצריכה השוטפת. עם זאת, חשוב לזכור שבעולם של ריביות גבוהות יש גם לא מעט יתרונות כמו ירידה במחירי הנדל”ן וגידול בהיקפי החיסכון של משקי הבית שבסופו של דבר מיטיב את מצבם הכלכלי.

במקביל, כשהריבית במשק גבוהה, היא מייצרת אלטרנטיבות השקעה. הרי בעולם של ריביות נמוכות, המשקיעים יעדיפו להיחשף לאפיקי השקעה בעלי סיכון גבוה כדי להשיג תשואה, כמו בשוק המניות, כתחליף לריבית שמציע הבנק. אך במצב שבו הריביות גבוהות וניתן להרוויח על נכס סולידי כמו פיקדון- 4.0% על שנה אחת ללא סיכון, המשקיעים יעדיפו להימנע מהימורים על נכסים הכרוכים בסיכון ויסיטו את ההשקעות לנכסים סולידיים בטווחי זמן קצרים יותר.

הכירו את הפיקדונות של okoora

העלאות הריבית בישראל, בארה”ב ובאירופה הביאו עמן בשורה חיובית לחברות ועסקים שעובדים עם מט”ח. אותם עסקים שמנהלים קשרי סחר עם ספקים מחו”ל, מחזיקים בחשבונם יתרות מט”ח נזילות על מנת לבצע תשלומים עתידיים לצד המרות ויכולים ליהנות מתשואות אטרקטיביות בעזרת פיקדונות okoora- פיקדונות ייחודים לטווח הקצר. פיקדונות אלו נועדו לעסקים בעלי יתרות מט”ח שעתידים לבצע פעולות המרה בטווח הקצר ומחפשים תשואה אטרקטיבית במינימום סיכון.

כך למשל, יבואן ישראלי שרוכש בכל חודש דולרים על מנת לבצע תשלום לספקים, מחזיק בארנקו יתרה של 500 אלף שקלים. היבואן עתיד לשלוח בעוד כשלושה חודשים מספר תשלומים לספקים מחו”ל עבור הסחורה שעתיד לקבל ולכן עליו להמיר את היתרה שקיימת בארנקו לדולרים. בזמן שהכסף שוכב בחשבון, היבואן יכול לסגור את היתרה השקלית בפיקדון okoora לשלושה חודשים ולקבל תשואה של כ-5.7% הגבוהה ממה שהיה מקבל בבנק. עם סיום תקופת הפיקדון, במידה ושער הדולר/ שקל יעלה, היבואן יקבל את הקרן והריבית בשקלים לחשבונו וירוויח את הריבית. במידה ושער הדולר/שקל ירד – היבואן יקבל את הקרן והריבית בדולרים לחשבונו אך במקרה הזה כספי הפיקדון יומרו לדולרים, כפי שתכנן לבצע בסוף התקופה.

דוגמא נוספת היא יצואן ישראלי המקבל מספקים תשלומים בדולרים על בסיס חודשי. היצואן עתיד להמיר את הדולרים לשקלים בעוד כחודש על מנת לשלם משכורות לעובדים. בזמן שהכסף קיים בארנק, באפשרות היצואן להפקיד את היתרה הדולרית שקיימת ברשותו בפיקדון של okoora לתקופה של חודש ולקבל תשואה של כ-5.7% ובכך לשדרג את התשואה שהוא היה מקבל בבנק. עם סיום תקופת הפיקדון, במידה ושער הדולר/שקל ירד – היצואן יקבל את הקרן והריבית לחשבונו וירוויח את הריבית. במידה ושער הדולר/שקל עלה גם אז היצואן יקבל את הקרן והריבית לחשבונו אך במקרה הזה עבור היצואן תתבצע המרה אוטומטית לשקלים כפי שתכנן לבצע בסוף התקופה.

בשורה התחתונה, אין ספק שישנם לא מעט יתרונות בעולם של ריביות גבוהות, במיוחד לעסקים בעלי יתרות  מזומן שיכולים להרוויח תשואה אטרקטיבית בנכס חסר סיכון. הפיקדונות של okoora מהווים פתרון ייחודי שמתאים לחברות עם צרכי המרה שוטפים, לשדרג את התשואה שקיימת בבנק במינימום סיכון.

לשיחה עם מומחה בנושא פיקדונות

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הירשם לניזולטר

Uncategorized

שפוליטיקה מרסקת את המטבע

Published

on

חדשות מטבע מפי אסא דרורי מומחה לניהול מטבע של אוקורה

שער הדולר מצוי עכשיו בשיא של כשלוש שנים. אמירתו של שר החוץ, אלי כהן, בדבר הצורך ב”גיבוש מתווה” נגד מדיניות הריבית של בנק ישראל עקב העלאת הריבית האחרונה יכולה להיות התחלה של מדרון חלקלק לעבר איבוד שליטה על שער החליפין. גם כך, מצבו של שער החליפין בתקופה האחרונה רגיש, וניכרת התחלה של תנועת הון מישראל לחו”ל. החלשות מתמשכת של השקל תשפיע לרעה לא רק על הסקטור העסקי אלא גם על כל אחד מאיתנו. בין השאר, מכיוון שחלק גדול ממה שאנחנו צורכים מיובא (אנרגיה, מזון, ביגוד וכו’), פיחות מעלה את מדד המחירים. כל מי שסובל מיוקר המחיה ומשלם משכנתא כבר מרגיש את זה.

לכאורה, העלאת הריבית אתמול של בנק ישראל הייתה אמורה לחזק את השקל. אמירתו של כהן תרמה דווקא להחלשתו. שער החליפין הוא הברומטר הרגיש ביותר לסיכונים כלכליים, ותגובתו היום מעידה על המצב המוסכן אליו נקלענו. פגיעה בעצמאות הבנק המרכזי היא סמן מובהק להתחלה של הדרדרות כלכלית, ופיחות מתמשך של המטבע, אפילו יותר מאשר שינויים משטריים.

דווקא בהיבט הזה ההשוואה לטורקיה, הונגריה ופולין היא מתאימה מאד. למרות ששלושת המדינות הללו חוו שינויים משטריים בשנים האחרונות, שער החליפין הגיב ברגישות גבוהה מאד באופן ספציפי לפגיעה במעמדו של הבנק המרכזי. לחץ ממשלתי לשמור על ריביות נמוכות, כנגד דעתם של אנשי הבנק המרכזי, הובילה להשתוללות אינפלציונית ופגיעה בשער החליפין.

בהונגריה, מאז הועבר שינוי חוקתי שהצר את צעדי הבנק המרכזי בסוף שנת 2011, התערבות חוזרת ונשנית של הממשלה במדיניות הריבית של הבנק הובילה לפיחות מצטבר של מעל 50% של הפלורין ההונגרי מול האירו. בטורקיה, השתלטות ממשל ארדואן על הבנק המרכזי יצרה סדרה של משברי מטבע חמורים, כחלק ממגמה של פיחות של מעל 400% של הלירה הטורקית מול הדולר. המשבר הגיע לשיא בדצמבר 2021, אז פיטר ארדואן את הנגיד וכן מספר בכירים בבנק משום שהריביות היו גבוהות מדי לטעמו – ועקב כך הלירה הטורקית פוחתה במעל 80% מול הדולר תוך מספר ימים. בפולין, רק לאחרונה (אוקטובר 2022), כוונה של הממשלה למנות אנשים מטעמה לוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי כדי לשמור על ריביות נמוכות גרר פיחות כמעט מיידי של 4% של הזלוטי הפולני מול האירו.

לאמירות של שר החוץ משקל מיוחד, במיוחד אל מול משקיעים זרים וחברות דירוג האשראי הבינלאומיות. טוב עשה שר האוצר סמוטריץ’ שיצא בהצהרות בעברית ובאנגלית (לאוזניים בינלאומיות) שמבטיחות את המשך מעמדו העצמאי של בנק ישראל.

Continue Reading

הפופולריות

כל המידע המוצג בדף זה, בין אם בצורת מאמרים, קטעי וידאו, פרסומים, טוקבקים או מדיה דיגיטלית/אלקטרונית אחרת, לרבות קישורים לאתרים חיצוניים, הינו מידע כללי בלבד. המידע המפורסם בדף זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. הכותבים ו/או מי מטעם ו/או כל גוף הקשור, במישרין או בעקיפין, לכותבים אינו מתחייב כי המידע הינו מדויק, אמין ושלם או שהדעות או הניתוחים הכלולים בו מייצגים את דעתם של הכותבים. כל העושה שימוש במידע הנ"ל עושה זאת על דעתו ועל אחריותו הבלעדית. הכותבים ו/או כל גוף אחר הקשור לכותבים, במישירין או בעקיפין, לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהיסמכות או שימוש במידע, בדעות או בניתוחים האמורים.

שלח
הירשם לניוזלטר שלנו
הירשם לניזולטר
אני מסכים להצטרף לרשימה
שלח