טיפים וכלים

מגמות בשוק המט”ח לאחר העלאת ריבית הפד

Published

on

במהלך השבוע האחרון עלו שאלות רבות לאחר החלטת הריבית בארה”ב. בהמשך לכך, חשוב לנו לעשות סדר בדברים ולהסביר כיצד להתנהל בשוק המט”ח בתקופה הקרובה.

כידוע, ביום רביעי האחרון, הבנק הפדרלי בארה”ב העלה את רמת הריבית במשק האמריקאי לרמה של 0.25%-0.50% בהתאם לציפיות השוק ואותת כי ימשיך עם מתווה העלאות הריבית בהמשך השנה כמו גם בשנה הבאה.

  1. עליה בסטיית התקן ובתנודתיות הצפויה- השינוי במדיניות המוניטארית ברחבי העולם יחד עם המשך המלחמה באוקראינה והזינוק במחירי הסחורות, ימשיכו לתמוך בתנודתיות ואי הודאות בשווקים בכלל ובשוק המט”ח בפרט. ראינו את זה גם בימים האחרונים כאשר נרשמה עלייה בסטיות התקן בשער דולר/ שקל ובשער אירו/ שקל בהשוואה ל-3 חודשים האחרונים.
  2. עליה בנקודות הפורוורד בדולר/שקל- העלאת הריבית בארה”ב הגדילה את פערי הריביות בין הריבית המקומית לבין הריבית בארה”ב מה שהוביל לעליה בנקודות הפורווד בדולר/שקל.
  3. מתווה העלאות ריבית בארה”ב- הטון של חברי הפד בהודעת הריבית היה ניצי וצפוי לתמוך בהתחזקות הדולר.
  4. העלאת ריבית צפויה מצד בנק ישראל, שיכולה לתמוך בשקל חזק- העלאת הריבית בארה”ב יחד עם העלייה בסביבת המחירים בארץ צפויות להביא לשינוי במדיניות המוניטארית בישראל, כאשר בנק ישראל צפוי לעלות את הריבית כבר במחצית השנייה של השנה.

ראשית, נסכם את ההשפעות המרכזיות של החלטת הריבית בגזרות הבאות:

בהחלטת הריבית בארה”ב היינו עדים לתנודתיות בשוק המט”ח כאשר הדולר נחלש בחדות מול הסל בעת פרסום ההודעה:

*מקור: בלומברג

נראה כי תקופת חוסר הוודאות והתנודתיות תמשיך ללוות אותנו גם קדימה- בשווקים בכלל ובשוק המט”ח בפרט ולכן החשיבות בניהול נכון ומקצועי של פעילות המט”ח עולה וגבוהה.

אם נבחן את מצב היצואנים אפשר לראות ששער הדולר שקל התחזק מעט מאז השפל שרשם בינואר האחרון אך עדיין צריך לשים לב שהאירועים בשווקים בחודשים האחרונים בהם המלחמה באירופה, ירידות בשווקי המניות והתחזקות הדולר בעולם לא הביאו לפיחות חד בשקל. עדות לחוסנו של השקל ראינו לאחרונה בהחלטת הריבית בארה”ב שלאחריה השקל אף התחזק חרף העלאת הריבית הדולרית.

לאור אי הודאות , סביבת השוק הדינאמית ושער הדולר שיחסית נוח (לחודשים האחרונים) נכון יהיה לבחון פעולות לצמצום הסיכונים משינויי שער ולבצע עסקאות שמרניות להבטחת שער המרה מחד וסיכון מוגבל במצב של עליית שער (כך החברה תוכל להינות ממצב של עליית הדולר).

להלן דוגמא למהלך כזה: קיבוע שער בעסקה המספקת הגנה מלאה אך סיכון מוגבל :

כשבוחנים את מצב היבואנים חשוב לזכור כי שער הדולר אמנם עלה בחודשים האחרונים אך עדיין נסחר ברמות נמוכות היסטורית. כפי שנאמר, התנודתיות בשווקים צפויה להמשיך לגבור יחד עם העלאות הריבית המתוכננות בארה”ב שצפויות לתמוך בהתחזקות הדולר בעולם. כל אלו מגבירים את הצורך והחשיבות בביצוע של הגנות מטבע וביטוחי שער מפני עליית הדולר מול השקל. בתנאי השוק הנוכחיים ניתן לקבע תשלום עתידי על כל תנאי התשלום (מוטב, שער, תאריך תשלום) ובכך לנעול שער ולהינות מתשלום בשער נוח מאוד.

להלן דוגמא למהלך כזה: קיבוע שער \תשלום עתידי על ידי רכישת חוזה:

כמובן ניתן להתאים מגוון רחב של פעולות ואפשרויות בהתאם לפעילות והמאפיינים של כל חברה וחברה על ידי מערכת ABCM

לשיחה עם מומחה 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

הירשם לניזולטר

הפופולריות

Exit mobile version