Connect with us

טיפים וכלים

חמשת העקרונות לגידור נכון

Published

on

שמירה על אופק גידור של קבוע של 12 חודשים בכל עת – מצמצם סיכון של רדיפה אחר השוק

ניהול סיכונים אפקטיבי לאורך זמן מותנה בקיומה של שיטה, קרי גידור שיטתי של החשיפה לאורך פרק זמן קבוע וידוע מראש.

שיעורי הגידור מסך החשיפה החזויה הולכים ופוחתים על ציר הזמן – מגלם ביטוי לשמרנות הנובעת מהקושי לחזות אירועים בלתי צפויים בטווחי הזמן הארוכים (היקף מכירות, התנהגות מתחרים, וכו’) וכן, צמצום סיכונים מכלי גידור.

ככל ששער השוק טוב יותר בהשוואה לשער התקציב – כך יגדלו שיעורי הגידור, וההפך – שער התקציב ישמש כנקודת ייחוס באם שע”ח בנקודת זמן הוא “טוב” או “פחות טוב” עבור החברה. כשיש אפשרות להגן על שער התקציב- נבצע הגנות באופן מידי.

עיבוי מערך ההגנות על ציר הזמן – בכל חודש יש לעבות את היקפי הגידור שנקבעו מראש לגבי רמת שע”ח שתשרור בשוק באותה עת.

שימוש בתקציב הגנות – המלצתנו היא שימוש ב3%-5% מערך הנתון בסיכון

לצורך שיפור שערים וצמצום הסיכון בצד ההתחייבות, במצב בו סביבת השוק לא מאפשרת להגן על שער התקציב.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

הירשם לניזולטר

אסטרטגיות גידור

ניהול פעילות מט”ח בעולם של מלחמת מטבעות

Published

on

בשבוע החולף שוק המט”ח עמד בפני מאורע היסטורי כאשר האירו ירד לשווי נמוך מהדולר לראשונה מאז שנת 2002 ונסחר סביב 0.999 דולרים. ההתרסקות של האירו מול הדולר נובעת משתי סיבות מרכזיות: האחת היא הריסון המוניטארי המשמעותי בו הבנק המרכזי בארה”ב נוקט – שמגדיל את האטרקטיביות של המטבע האמריקאי ומרחיב את פערי הריביות בין ארה”ב לאירופה. הסיבה המשמעותית השנייה היא משבר האנרגיה עמו מתמודדת אירופה כתוצאה מהמלחמה בין אוקראינה לרוסיה המייצר חששות ממיתון ביבשת.

האירו ירד לשווי נמוך מהדולר לראשונה מאז שנת 2002 ונסחר סביב 0.999 דולרים במהלך השבוע החולף:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-17.07.2022

נשאלת השאלה מדוע הבנק המרכזי באירופה (ECB) אינו לוחץ על הגז ומתחיל בתהליך העלאות ריבית מהיר על מנת למתן את קצב עליית המחירים ולחזק את המטבע? התשובה לכך היא החשש כי העלאות ריבית אגרסיביות מדי יקפיצו את תשואות האג”ח במדינות הפריפריה באירופה, יגרמו למשבר חובות בדומה לשנת 2011 ויעמיקו עוד יותר את המשבר הכלכלי ממנו סובלות המדינות ביבשת.

עם זאת, חשוב להדגיש כי אם ה-ECB לא יפעל במהרה על מנת לבלום את ירידת האירו, אנחנו צפויים לראות את היחלשות המטבע האירופאי מעמיקה עוד יותר: רק ביום רביעי האחרון נתוני האינפלציה בארה”ב זינקו ל-9.1% בחודש יוני, הרבה מעבר לתחזיות המוקדמות – מה שהעלה את הסבירות כי הפד עלול להעלות את הריבית בכ-1.0% בהחלטת הריבית הקרובה ולהעמיק עוד יותר את פערי הריביות בין אירופה וארה”ב.

חשוב לציין כי אירופה איננה היחידה שנפגעת מההתחזקות של הדולר: בעולם שבו לא מעט מדינות מתמודדות עם שיעורי אינפלציה שוברי שיאים, פיחות המטבע המקומי מול הדולר מגביר את הלחצים האינפלציוניים על ידי התייקרות המוצרים המיובאים ודוחף את הבנקים המרכזיים לעלות את הריבית על מנת לחזק את המטבע, מה שמייצר “תיסוף תחרותי” בסביבה הגלובלית, או במילים אחרות- מלחמת מטבעות חדשה.

התיסוף התחרותי מייצר מצב עולם חדש בו עסקים החשופים לתזוזות המט”ח נהנים הן מהזדמנויות לאור השינויים בשערי החליפין לצד לא מעט סיכונים שנוצרים מהתנודתיות הגבוהה בשוק המט”ח. כך למשל, יצואנים אירופאים המייצאים סחורה לחו”ל ומקבלים תקבולים בדולר, יכולים ליהנות מפיחות המטבע האירופאי לעומת יצואנים ישראלים שמוכרים סחורה באירופה ונפגעים מהיחלשות האירו מול השקל.

על מנת לאתר הזדמנויות ולהימנע מסיכונים בניהול פעילות המטבע, ניתן להיעזר במודל הגנות דינאמי שנתי המתבסס על שער התקציב של החברה, הנקבע בתחילת שנה קלנדרית, עבור 12 החודשים הבאים. למודל גידור דינאמי ישנם יתרונות רבים שהמרכזי מבניהם הוא היכולת שלו לבנות מתווה אסטרטגי לניהול פעילות המטבע של החברה ולייצר מדיניות גידור דינאמית לפני תזוזות השוק, שמותאמת באופן אישי לתזרים המזומנים השנתי.

המודל נתמך במספר רב של פרמטרים כמו שע”ח, אופק מימוש תזרים המזומנים הצפוי, סכומים ועוד סדרת פרמטרים עסקיים וכלליים ומספק מענה ברור וחד לשאלות שעולות בקרב עסקים החשופים למט”ח, כגון “מהו אחוז החשיפה שעלינו לגדר בכל רבעון?”, “באילו כלים פיננסיים עלינו לבחור?” “מתי לבצע עסקאות?” ו”כיצד לבטא את שער התקציב בתכנון מערך ההגנות אם בכלל?”.

בעזרת המודל ניתן לצמצם את הסיכון של “רדיפה אחר השוק”, לקבל המלצות ואיתותים לעיבוי מערך הגידור שנקבעים מראש לגבי טווח שע”ח שישרור בשוק באותה עת ובמקביל להיערך מראש לשיעורי הגידור המומלצים לשנה הנוכחית.

לשיחה עם מומחה

Continue Reading

הגנות מטבע

היחלשות השקל- תיקון זמני או שינוי מגמה?

Published

on

בשבוע החולף השקל נחלש בחדות הן מול הדולר והן מול האירו. שער הדולר- שקל חצה את רף ה-3.52 בסוף השבוע האחרון ושבר שיא של שנתיים, בעוד שער האירו- שקל נסחר סביב 3.67 ורשם שפל של כחצי שנה.

אין ספק שהתנודתיות החריפה בשוקי ההון ובפרט בשוק המט”ח מייצרים תנודות חדות בשערי החליפין, אך כשבוחנים את התנהגות המטבע המקומי במספר החודשים האחרונים ניתן לראות בבירור כי תיסוף המטבע שינה כיוון, כאשר השקל רשם פיחות של 13.4% מול הדולר מתחיל השנה.

שער הדולר-שקל מתחילת השנה:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-03.07.2022

נשאלת השאלה האם היחלשותו של השקל בחודשים האחרונים נובעת מהפיחות של השקל מול הדולר או מהתיסוף של הדולר מול רוב מטבעות העולם? הרי בסופו של יום, הריסון המוניטארי האגרסיבי של הפד הגביר את הביקוש לדולר ותרם להתחזקות המטבע האמריקאי הן לאור הירידות החדות בשוקי המניות שהגבירו את הביקוש למזומן בקרב המשקיעים והן לאור פערי הריביות שנפתחו בין ארה”ב לבין שאר הסביבה הגלובלית.

עם זאת, כשבוחנים את המגמה בכיוון המטבע המקומי מול האירו, ניתן לראות תנועה דומה לזו של צמד המטבעות דולר- שקל, כאשר בחצי שנה האחרונה, השקל נחלש מול האירו בכ-6% אחוזים. נזכיר כי המלחמה באוקראינה פגעה בפעילות הכלכלית באירופה ותרמה לא מעט להיחלשות האירו, שנמצא ברמות שפל מול הדולר ולכן היינו מצפים לראות דווקא מגמה הפוכה בצמד המטבעות אירו-שקל.

שער האירו/ שקל מתחילת השנה:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-03.07.2022

כשבוחנים את האינדיקטורים הכלכליים נראה כי גורמי היסוד עדיין מצביעים על חוזקתה של הכלכלה בישראל מה שדווקא צפוי לתת רוח גבית להתחזקות המטבע: שיעור האבטלה ממשיך לרדת ומצביע על שוק עבודה הדוק, הגירעון המצטבר ב-12 חודשים האחרונים ירד בחודש מאי ל-0% מהתמ”ג ורשם את הרמה הנמוכה ביותר מזה 14 שנים וקצב הצמיחה השנתי עומד על 9.0%.

אם כך, מה בכל זאת גורם להיחלשות של המטבע המקומי? להערכתנו, ההסבר המרכזי לשינוי הכיוון בשקל הוא חוסר הוודאות של המשקיעים בנוגע להמשך תוואי העלאות הריבית של בנק ישראל. הרי בסופו של יום, פעולות הריסון המוניטארי האגרסיביות בסביבה הגלובלית נובעות משיעורי אינפלציה חסרי תקדים שחוצים בחלק מהמדינות את ה-8%. בישראל, אומנם שיעור האינפלציה נמצא מעל יעד יציבות המחירים של הבנק המרכזי, אך אין ספק שעם שיעור אינפלציה שעומד על 4%, האינטרס של בנק ישראל ללחוץ על הגז בקצב העלאות הריבית בארץ נמוך יותר משאר הבנקים המרכזיים ברחבי העולם.

ראיה לכך ניתן לראות בפערים בין עקומי הריביות בשוק המק”מ המייצג את ציפיות שוק ההון לריבית העתידית לבין שוק התלבור המייצג את ציפיות הבנקים לריבית העתידית ב-12 החודשים הקרובים:

מקור: בלומברג, נכון לתאריך ה-03.07.2022

הפער בין ציפיות הריבית בשוק הבין-בנקאי לשוק ההון ממחיש את אי-הודאות בה נמצא השוק הישראלי באשר למתווה העתידי של הריבית. זהו סימן שהשוק הישראלי עדיין לא השתכנע שבנק ישראל מראה רצינות באשר לכוונתו להעלות את הריבית באופן משמעותי. מנגד, מתווה העלאות הריבית של הפד מגביר את החשש לגבי פערי הריביות בין ישראל לבין ארה”ב שהולכים ומתרחבים מה שמקטין את הביקוש למטבע המקומי וגורם להיחלשותו.

בשורה התחתונה, בטווח הקצר קיימת סבירות כי נמשיך לראות היחלשות מסוימת במטבע המקומי עד להתבהרות מתווה הריבית בישראל. עם זאת, בטווח הארוך, היציבות הכלכלית בישראל צפויה לתמוך בשקל וההערכה היא כי הוא ישוב להתחזק. בהמשך לכך, לאור סביבת השוק הדינאמית, ליצואנים ויבואנים שחשופים לתזוזות המטבע כדאי לבחון פעולות לצמצום הסיכונים משינויי שער ובמקביל להיעזר בפיקדון דולרי מובנה שיכול להניב תשואה על יתרות המזומן.

לשיחה עם מומחה לניהול סיכונים

Continue Reading

טיפים וכלים

כיצד התנאים הפיננסים משפיעים על המרווחים בשערי המט”ח?

Published

on

משבר הקורונה, המלחמה באוקראינה והריסון המוניטארי ברחבי העולם יצרו מציאות חדשה בה הנכסים הפיננסים בשוק ההון ובשוק המט”ח בפרט נסחרים בתנודות חזקות. ימי מסחר שנפתחים במגמה חיובית בשוק המניות וננעלים בירידות של 4% הפכו לחלק מהשגרה שלנו וזאת לצד פערים משמעותיים בין שערי פתיחת המסחר בשוק המט”ח לבין שערי הסגירה.

לתנודות החזקות בשוק המט”ח ולסטיות התקן הגבוהות בשערי החליפין ישנן השלכות רבות על המסחר במט”ח כאשר המהותית מבניהן היא הפערים שנפתחים בין שערי הקנייה לבין שערי המכירה של צמדי המטבעות. פערים אלה נובעים בדרך כלל מהשפעות מאקרו כלכליות כמו החלטות ריבית, בחירות ומלחמות שמגדילים ומקטינים את היקף הנזילות בשוק.

נסביר בקצרה כי שער הקנייה (ASK) הינו השער שבו קונה המט”ח ישלם עבור צמד המטבעות אותו הוא מעוניין לקנות כאשר שער המכירה ׁ(BID) הינו השער שבו מוכר המט”ח יקבל כאשר ימכור את צמד המטבעות לקונה וההפרשים הקיימים ביניהם נקראים “פיפס” (PIPS) . הפרשים אלה מייצגים את המרווח (SPREAD) בין מחיר הקנייה לבין מחיר המכירה של צמדי המטבעות והוא למעשה מייצג את עלות העסקה- ככל שהמרווח צר יותר עלות העסקה נמוכה יותר, ולהיפך.

כך למשל, בהנחה ששער הקנייה של צמד המטבעות EUR/USD עומד על 1.28007 ואילו שער המכירה עומד על 1.28021, הרי שהמרווח ביניהם עומד על 1.4 פיפס.

המרווחים בשוק המט”ח הינם דינמיים, משתנים בתדירות גבוהה ומושפעים מכמות הביקוש וההיצע בעסקאות קנייה ומכירה של שערי חליפין. בתנאי שוק קיצוניים, כמו משברים כלכליים ותקופות של אי ודאות, סביר שנראה את המרווחים בין שערי הקנייה לשערי המכירה מתרחבים לאור הנזילות הנמוכה שקיימת בשוק. דוגמא לכך אפשר לראות לפני פרסום נתוני מאקרו כלכליים משמעותיים כמו החלטת ריבית בארה”ב או פרסום מדד מחירים לצרכן בישראל אז המשקיעים יעדיפו להמיתן עם עסקאות המט”ח עד פרסום הנתונים, מה שיגרום לנזילות נמוכה בצמד המטבעות דולר/ שקל לדוגמא ולהתרחבות במרווחים בין שערי הקנייה לשערי המכירה.

בהמשך לכך, ניתן לראות כי קיימת קורלציה בין המרווחים בין שערי הקנייה והמכירה של שערי החליפין לבין סטיות התקן: ככל שסטיות התקן בצמד המטבעות עולות, המרווחים מתרחבים ולהיפך.

מרווחים בדולר/ שקל מול סטיות תקן ב-3 חודשים האחרונים:

מקור- בלומברג

שערי הקניה והמכירה בעסקאות המט”ח מצוטטים על ידי עושי שוק– גופים פיננסים גדולים ובנקים אשר עיקר הכנסתם נובעת ממרווחי הציטוט. לכל עושה שוק קיים מודל חישוב ציטוטים משלו והוא בדרך כלל משמש כצד בעסקה מול הלקוח ונוקב במחיר בו הוא מוכן לסחור, כלומר איכות ההצעה שמקבל הלקוח מעושה השוק נובעת ממניעים עסקיים ומשיקולי כדאיות של אותו גוף פיננסי. בסופו של יום, ככל שהמרווח בין ציטוטי המכירה והקניה של מטבע קטן יותר, כך נהנה הלקוח מתנאי עסקה טובים יותר אל מול עושה השוק. במקביל, היכולת לבצע התמחרות ולקבל ציטוטים אופטימליים בין עושי שוק שונים יכולה להפחית את עלויות העסקה של הלקוח באופן משמעותי לאורך זמן.

כיום ישנם ברוקרים המשמשים כסוכן של הלקוח בשוק המט”ח הרחב שתפקידם לחפש את המחיר הטוב ביותר בשוק, לזהות הזדמנויות ואיומים בשערי החליפין אליהם הלקוח חשוף ולבצע עסקאות מטעמי הלקוח. לצד זאת, ההתפתחות הטכנולוגית בענף הפינטק הצליחה לשדרג את התנהלות הלקוחות הפרטיים והעסקיים בעולם המט”ח ומאפשרת ללקוחות לבצע אופטימיזציה של ציטוטים מעושי שוק שונים. היתרון המרכזי של ההתקדמות הטכנולוגית במט”ח בא לידי ביטוי באופן מובהק בתקופות בהן השוק תנודתי, אז הלקוחות יכולים להיעזר במנגנוני התראה ודיווח ולקבל איתותים בזמן אמת על תנועות בשערי החליפין ולבצע באופן עצמאי פעולות אונליין.

לשיחה עם מומחה ומנהל סיכונים

Continue Reading

הפופולריות

כל המידע המוצג בדף זה, בין אם בצורת מאמרים, קטעי וידאו, פרסומים, טוקבקים או מדיה דיגיטלית/אלקטרונית אחרת, לרבות קישורים לאתרים חיצוניים, הינו מידע כללי בלבד. המידע המפורסם בדף זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, מס, חשבונאי או המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ כדין המתחשב בנתונים ובצרכים הייחודיים של כל אדם ו/או מקרה ו/או עסקה וכיוצ"ב. הכותבים ו/או מי מטעם ו/או כל גוף הקשור, במישרין או בעקיפין, לכותבים אינו מתחייב כי המידע הינו מדויק, אמין ושלם או שהדעות או הניתוחים הכלולים בו מייצגים את דעתם של הכותבים. כל העושה שימוש במידע הנ"ל עושה זאת על דעתו ועל אחריותו הבלעדית. הכותבים ו/או כל גוף אחר הקשור לכותבים, במישירין או בעקיפין, לא יישאו בכל אחריות לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה מהיסמכות או שימוש במידע, בדעות או בניתוחים האמורים.

שלח
הירשם לניוזלטר שלנו
הירשם לניזולטר
אני מסכים להצטרף לרשימה
שלח